Okul öncesi öğretmenlerinin mesleği tercih etme kararlılıklarının iş doyumlarına etkisi
The impact of the eagerness of the preschool teachers in choosing their profession on their job satisfaction
- Tez No: 470950
- Danışmanlar: PROF. PINAR TINAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada, MEB Özel, MEB Resmi ve SHÇEK Özel anaokullarında çalışan okul öncesi öğretmenlerin mesleği tercih etme kararlılıklarının iş doyumlarına etkisi olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma ilişkisel tarama modeline uygun olarak düzenlenmiştir. Araştırmanın örneklemi; merkezi İstanbul'da ve İstanbul iline yakın Sakarya ilinde bulunan ve okul öncesi eğitim sektöründe yer alan okullarda çalışan 268 okulöncesi öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada, araştırmacı tarafından hazırlanan Demografik Bilgi Formu ve Minnesota İş Doyum Ölçeği katılımcılara okul müdürü aracılığıyla ulaştırılarak doldurmaları sağlanmış ve sonrasında bu formlar okul müdürlerinden teslim alınmıştır. Toplanan veriler SPSS programı aracılığı ile kodlanmış, sürekli değişkenlerin grup ortalamalarını karşılaştırmada Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Varyans Analizini takiben farklı grupları belirlemede Tukey çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Gruplar ile kategorik değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemede ise Ki-kare testi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda okul öncesi öğretmenlerinin mesleği tercih tarzları değerine göre iş doyumları karşılaştırılmış ve sonuçlara bakıldığında; meslek seçme sebeplerinden "mesleki
Özet (Çeviri)
In this research, the impact of the level of determination for the selection of their occupation of teachers who work at MEB special, MEB official and SHÇEK special pre schools, on their job satisfaction is examined. This research regulated according to the model of relational screening. The sample of the study consists of 268 pre-school teachers who work at the centre of Istanbul and in Sakarya province, the near Istanbul. In this research, Minnesota Job Satisfaction Scale and Demographic Verse Form which is prepared by the researcher were transmitted to the participants via school directors. They filled the forms. Then all of these forms were collected by the school directors and sent to the researcher. The received data was coded by the SPSS Programme that comparison of the group average continuous variable one-way analysis of variance, followed by the analysis of variance determination for different groups Tukey 'test of multiple comparisons' were used. For the determination of the relationship between the groups and categorical variable“Ki-kare”(Chi-square) tests were done. As a result of the analysis, preschool teachers' value of the selection of choice of profession is compared. Looking at the results, the reason for the choice of the profession of the people who choose 'occupational prestige' and 'willingly'- job satisfaction (internal, external, and general) scored higher than others. Regarding job satisfaction, the lowest scores that choose this occupation was seen as an effect of one thing 'family pressure' on another 'mother or father, teacher'. Considering the level of job satisfaction; the choice of the occupation of the employees 'occupational prestige' and 'willingness' reasons are effective for peoples' further job satisfaction through statistical for that difference is not meaningful.