Öğretmenlerin ve öğretmen adaylarının bilimsel tutum ve yansıtıcı düşünme becerilerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of scientific attitude and reflective thinking skills of teachers and prospective teacher according to various variables
- Tez No: 470972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERİHAN ÜNÜVAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmenleri ve öğretmen adaylarının bilimsel tutumları ve yansıtıcı düşünme düzeylerini farklı değişkenlere göre incelemektir. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2016-2017 öğretim yılında Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitimi programında öğrenim gören 144 öğretmen adayı ve Burdur il ve ilçelerinde görev yapmakta olan 97 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri,“Yansıtıcı Düşünme Eğilimi Ölçeği (YANDE)”ve“ Bilimsel Tutum Ölçeği”ile toplanmıştır. Ayrıca araştırmaya katılanların demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”da araştırmada veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Verilerin analizi, SPSS programı ile yapılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde; parametrik testlerden bağımsız t Testi, Pearson Corralation ve Varyans Analizi, non-parametrik testlerden Kruskal Wallis H Testi,ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; öğretmen adaylarının toplam bilimsel tutumları öğrenim gördükleri sınıf düzeyine ve cinsiyetlerine göre anlamlı şekilde farklılaşmamaktadır. Bilimsel tutum alt boyutlarında ise öğrenim görülen sınıfa ve cinsiyete göre farklılaşmalar olduğu bulgusu elde edilmiştir. Öğretmen adaylarının yansıtıcı düşünme eğilimlerinin ise öğrenim görülen sınıfa ve cinsiyete göre anlamlı şekilde farklılaştığı bulgusu elde edilmiştir. Okul öncesi öğretmenlerinin bilimsel tutumları ve yansıtıcı düşünmeleri yaşlarına göre farklılaşmamaktadır. Okul öncesi öğretmenleri ve öğretmen adayları arasında yapılan karşılaştırmada ise; bilimsel tutum ve yansıtıcı düşünme puanlarının öğretmenler lehine anlamlı şekilde farklılaştığı görülmüştür. Okul öncesi öğretmenlerinin bilimsel tutumları ile yansıtıcı düşünmeleri arasında bir ilişki bulunurken öğretmen adaylarının bilimsel tutumları ve yansıtıcı düşünmeleri arasında ilişki bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the scientific attitudes and reflective thinking levels of preschool teachers and prospective teachers according to different variables. Descriptive scanning model was used in this study. The working group of the research consists of 144 prospective teachers educated in Mehmet Akif Ersoy University (MAKÜ) Education Faculty Preschool Education Program in the 2016-2017 academic year and 97 preschool teachers working in Burdur provinces and districts. The data of the research were collected by“Reflective Thinking Tendency Scale (YANDE)”and“Scientific Attitude Scale”. In addition, the“Personal Information Form”developed by the researcher to determine the demographic characteristics of those who participants were used as a data collection in the research. Analysis of the data was done by SPSS program. In the analysis of the data; t test and variance analysis were used for parametric tests, Kruskal Wallis H test and Mann Whitney U test were used for non-parametric tests. According to the findings obtained from the research; the total scientific attitudes of the prospective teachers do not differ significantly according to the grade level and the genders. The scientific attitude sub dimensions were found to be different according to class and genders. The scientific attitudes of preschool teachers and their reflective thinking do not differ according to their age. In comparison between pre-school teachers and prospective teachers; Scientific attitudes and reflective thinking scores differed significantly in favour of teachers. While there is a relation between the scientific attitudes of preschool teachers and their reflective thinking, there is no relation between the scientific attitudes of teacher candidates and their reflective thinking.