Patlayıcı madde üretim tesislerinde çalışanların, çalışma ortam faktörlerine bağlı solunum sistemi etkilenmelerinin iş sağlığı yönüyle incelenmesi
Investigation of the effects of respiratory system related to workplace factors on the health of employees working in explosive materials production facilities
  1. Tez No: 470990
  2. Yazar: TOLGA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAVAŞ KANBUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Health, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Sanayileşme ve tüketimin hızla arttığı dünyada, birbirinden farklı amaçlar için kullanılan patlayıcı maddeler belirli proseslerden geçerek oluşturulmaktadır. Bu proseslerin önemli bir bölümü kimyasal maddelerin çeşitli oranlarda birleşimini içermektedir. Üretimde kullanılan bu kimyasal maddelerin toz, gaz ve buharları, üretimde çalışanlar için önemli sağlık risklerini de beraberinde getirmektedir. Bu araştırmada, etkilenen vücut sistemleri içerisinden“Solunum Sistemi”üzerindeki olumsuz etkiler incelenmiştir. Bir patlayıcı üretim fabrikasında çalışan kadın ve erkekler üzerinde gerçekleştirilen bu kesitsel araştırmada, çalışma ortam maruziyetine bağlı olarak çalışanların solunum sisteminde meydana gelen solunum fonksiyonu kapasite değişikliklerinin incelenmesi amaçlanmış ve fabrikanın üretim bölümündeki tüm çalışanlarına solunum fonksiyon testi yapılarak, solunum fonksiyon kapasiteleri değerlendirilmiştir. Kadın ve erkek tüm çalışanlar üzerinde yapılan solunum fonksiyon ve kapasite ölçümlerinden elde edilen verilerden ortaya çıkan istatistiksel sonuçlar incelendiğinde, incelenen patlayıcı madde üretim tesisinde çalışan kadın ve erkeklerin sektörde çalışma sürelerine bağlı solunum kapasitelerinde azalma olduğu görülmüştür. Bu problemin önlenebilmesi için kaynağında önlem, gerekli yönetimsel düzenlemeler ve kişisel koruyucu donanımların kullanımına daha çok önem verilmesi gerektiği ve alınan önlemlerin etkinliğini izlemek için, çalışma ortamı ve çalışanların solunum kapasite ölçümlerinin düzenli aralıklarla yapılmasının da bu korunma önlemlerinin sürdürülebilirliği açısından önemli olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this cross-sectional study on Women and man , who are works in an explosive production plant, It is aimed to investigate the changes in respiratory function capacity in the respiratory system of employees depending on working environment exposure and respiratory function capacities has been assessed by performing a respiratory function test on all employees in the production department of the fabrication plant. It has been observed that the respiration capacity of explosive production facilities related to the working time of men and women working when the Statistical results arising from the data from the Respiratory function and capacity measurements made on all men and women is examined, In order to prevent this problem, more attention should be paid to the use of preventive measures, necessary administrative regulations and personal protective equipment and It has also been noted that regular monitoring of Working environment and respiratory capacity of employees measures is important for the sustainability of these safeguard measures in order to monitor the effectiveness of the measures taken.