Atıktan türetilmiş yakıt hazırlama tesislerinde oluşan riskler ve alınması gereken önlemler
Hazards that occur at the waste derived fuel facilities and the precaution to take
  1. Tez No: 470991
  2. Yazar: TAHİR EMRE ONAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAVAŞ KANBUR, PROF. DR. GÜNAY KOCASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Kazalar, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Health, Accidents, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzde temel enerji kaynaklarının ömürlerinin belirlenmesiyle enerji tasarrufu, tüm ülkelerin ortak hedefi olmuştur. Bu hedef doğrultusunda, atıkların geri kazanımı önemli bir yer tutmaktadır. Atık, gerek sahip oldukları enerji potansiyelinin kullanılması ve gerekse sera gazları gibi iklim değişikliğine yol açan çevresel risklerinin azaltılması gibi hususlar dolayısı ile bir değer olarak benimsenmesine imkân sağlamıştır. Gelişmiş ve gelişmekte olan toplumlarda“entegre çevre yönetimi”ve“sürdürülebilir kalkınma”gibi yeni kavramların ışığı altında atıkların yönetimi ifadesi ekonomik olarak karşılanabilir, sosyal olarak kabul edilebilir ve çevresel olarak da etkin bir yönetim anlayışına karşı gelmektedir. Bu araştırmanın temel amacı, atık ayrıştırma ve enerji tesislerine yakıt hazırlama tesislerinde var olan tehlikeleri tanımlamak ve bu tehlikelere karşı alınması gereken önlemleri belirlemektir. Bu amaçla yapılan literatür çalışması yurtiçi ve yurtdışı kaynaklar taranıp, güncel bilgiler ışığında değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında, Tuzla'da bir atıktan enerji üretilen tesis ziyaret edilmiş ve çalışma ortamlarında gözlemler yapılmıştır. Yapılan gözlemlerin değerlendirilmesinde çalışanların ve yöneticilerin bilgilerinden faydalanılmış, mevcut ve olası riskler hakkında değerlendirme ve tespitlerde bulunulmuştur. Tesiste yapılan ölçümler sonuçlarıyla birlikte ele alınmış olup, oluşturulan risk analiz değerlendirmesine eklenmiştir. Atık ayrıştırma ve enerji tesislerine yakıt hazırlama tesislerinde yapılan çalışmalarda temel tehlike kaynakları; gürültü, titreşim, kapalı alanlarda yapılan çalışmalar, kimyasal maddelerle yapılan çalışmalar, elektrik, yangın, parlama / patlama, toz, iklimsel koşullar olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the determination of the life-time of the energy resources, energy saving has become the main aim of all countries in the world. Within this concept activities of recycling and recovery of wastes have become very significant. Wastes are valuable materials due to their potential for energy generation and also their role in the reduction of environmental risks causing climate change. At the economically developed and developing countries“integrated environmental management”and“sustainable development”concepts have been socially accepted popular systems for the management of wastes. They are both economic and effective. The main purpose of this research is to identify the risks involved at waste derived fuel facilities and the necessary precautions to be taken to eliminate/minimize the risks. To realize the aim both national and international lieraturature have been reviewed and evaluated. Within the scope of the research, a facility at Tuzla deriving fuel from waste for the energy generation facilities haven visited for the observations and the field analysis. Beside the observations made, interviews have been conducted with the managers and laborers at the facility and the observed risks and precautions to be taken have been discussed with them. Also different measurements such as noise level, vibration level, etc. required by the related legislation have been conducted and the results have been analysed and integrated with the risk analysis. The main dangers and hazards identified at the sorting and waste derived fuel facilities are noise, vibration, operations at the inside of the facility, operations with chemicals, electricity, flammable and explosive materials, fire, dust and thermal comfort of the operational area.