Kur'ân ilimleri açısından Kamer sûresi ve tefsiri
The surah of Al-Qamar in terms of Qur'anic sciences and its commentary
- Tez No: 470994
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HATİBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kur'ân-ı Kerîm'deki 114 sûre içinde elli dördüncü sırada yer alan Kamer sûresi, Mekkî olması sebebiyle daha çok İslâm'a davet ve müşriklere yönelik dehşetli kıyâmet tasvirleri içermektedir. İnanmayanlar üzerindeki etkisini artırmak maksadıyla da inkârlarından dolayı helâke uğrayan geçmiş kavimlerin kıssalarına geniş yer verilmiştir. Bu çalışma, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın konusu, önemi, yöntemi ve kaynakları hakkında bilgi verilen giriş bölümünün ardından, birinci bölümde Kamer sûresi manaya etki etmeyen Kur'ân ilimleri açısından incelenerek tanıtılmaya çalışılmıştır. Tezin asıl konusunu teşkil eden ikinci bölümde ise âyetlerin doğru ve tam anlaşılmasını sağlayacak ilimlerinden yararlanılarak sûre incelenmiştir. Son bölümde ise Kamer sûresi, temel tefsir kaynakları ve ikinci bölümden elde edilen veriler çerçevesinde tefsir edilmeye gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Surah of al-Qamar that is 54th of the 114 surah in the Qur'an, due to being Makkî rather contains, invitations to Islam and descriptions of terrible resurrection day againist the polytheists. İt is given a wide range of the story of the previous tribes which perished due to their denial to improve its effectiveness on them. The present work consists of introduction and three chapters. After the introduction chapter which gives information about subject, aim, importance and sources of research, in the first chapter the surah of al-Qamar was attempted to be introduced in terms of Quranic sciences which ineffective meaning. İn the second chapter which constitutes the main theme of the work, the surah was examined by science providing full and accurate understanding. İn the last chapter, the surah was tried to comment in the frame of basic commentary sources and obtained data from second chapter.