Türkiye'de gazilere ve şehit ailelerine yönelik uygulanan sosyal politikalar: Yalova İli örneği
Social policies applied to war veterans and martyrs families in Turkey: The sample of Yalova Province
  1. Tez No: 470995
  2. Yazar: CAFER KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACİ YUNUS TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Public Administration, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Dünyada ülkeler, savaşlarda ve terör olaylarında hayatlarını yitiren şehitlerin aileleri ile gaziler ve aileleri için, çeşitli sosyal politikalar uygulayarak, yaşamış oldukları sıkıntıların en asgari derecede hissedilmesini sağlamaya çalışmaktadır. Bu doğrultuda ülkemizde de uygulanan sosyal koruma politikalarının temel gayesi; ülkesinin varlığı için hayatından veya sağlığından olan fedakâr vatandaşların ve ailelerinin toplum içinde, insan şeref ve haysiyetine yaraşır şartlarda, hayatlarını huzur ve refah içinde idame ettirmelerini sağlamaktır. Bugüne kadar akademik olarak yeterince değinilmeyen bir konu olarak Türkiye'de Gazilere ve Şehit ailelerine yönelik uygulanan sosyal politikaları dile getirmek ve geliştirilebilecek yeni sosyal politikalara dikkat çekmek amacıyla yapılan bu çalışma sayesinde Türkiye'de Gaziler ve Şehit aileleri, sahip oldukları haklar konusunda genel bilgi sahibi olacak, uygulanan sosyal politikalardan memnuniyetleri tespit edilerek geliştirilme ihtiyacı olan Sosyal Politikalara ilişkin öneriler belirlenecektir. Bu anlamda bu çalışma Yalova İlinde yaşayan Gaziler ve Şehit ailelerinin uygulanan sosyal politikalara bakışları ve bu politikalardan geliştirilmesine ihtiyaç duyulan konulara ve sonuçlara ışık tutacaktır. Bu amaçla Yalova İlinde yaşayan sekiz gazi ve oniki şehit ailesi ile mülakatlar yapılmış onların uygulanan sosyal politikalara ilişkin görüşleri ve beklentileri alınarak, devletimiz tarafından uygulanan sosyal politikalardan genel olarak memnuniyetlerinin iyi seviyede olduğu maddi sıkıntılarının bulunmadığı, kendilerine gösterilen vefakarlıktan ve ilgiden dolayı devletimize ve milletimize minnet duyguları besledikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Countries in the world, putting various social policies into practice for relatives of war veterans and martyrs who loses their lives in wars and terrorist actions, has been trying to minimize the effects of their relevant problems. In this perspective, the main purpose of such social policies, also implemented in our country, is to provide and maintain ease and welfare of the self-sacrificing citizens who loses their healths or lives for the existence of their country and those of their relatives in the frame of honourable conditions. With this study that gives voice to social policies put into practice for relatives of martyrs and war veterans which is not commonly touched on academically, more attention will be attracted to develop new social policies. It will also help relatives of martyrs and war veterans to be informed generally. Moreover, recommedations relevant to social policies that need to be developed will be determined after identifiying their happiness and satisfaction level to such policies. For this purpose, this study will throw a light on subjects and results of social policies that needs to be developed and approaches to social policies implemented to relatives of martyrs and war veterans who lives in Yalova. In this perspective, eight war veterans and twelve relatives of martyrs who live in the city of Yalova has been interviewed and their views and expectations concerning to implemented social policies has been taken. As the conclusion of this interviews, it has been reached that their appreciation to social policies impelemented by our state is at a high level. Moreover, since they do not have any financial problem, they are thankful to our state for the interest and faithfulness shown to them.