Sentetik şelitin hidroklorik asit ortamındaki liçine karışık-sulu (HCl-C2H5OH-H2O) ve karışık-susuz (HCl-C2H5OH) çözücü sistemlerinin etkisi
- Tez No: 4710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL GİRGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
IV ÖZET Bu çalışma, şelitin hidroklorik asit ortamındaki liçine, karışık-sulu (HCl-CgH-OH-HgO) ve karışık-susuz (HC1- CpH OH) çözücü sistemlerinin etkilerinin araştırılması amacı ile yapılmıştır. Bu amaçla şelit; ilgili ortamlarda HC1 derişimi, sıcaklık ve karışık-sulu sistemler için alkol oranının değişken olarak tutulmasıyla liç edilmiştir. Yapılan deneyler sonucunda çözücü sistemlerin özellikle HC1 derişimine bağlı olarak farklı eğilimler gösterdiği o anlaşılmıştır. Bu sistemler içinde en iyi sonucu; 55 C'a kadar olan sıcaklıklarda 5 mol/1, 70 C sıcaklıkta ise 3 mol/1» den büyük HC1 derişimlerindeki
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this work is to determine the effect of mixed- aqueous (HC1-C-H OH-E_0) and mixed- nonaqueous (HCl-CoFL0H) leaching systems on hydrochloric acid leach- ing of scheelite. Scheelite has been leached in these systems by changing HCl concentration, temperature and the amount of alcohol in mixed- aqueous systems. The experimental results show that the leaching systems behave differently, especially for varying HG1 concentra tions, on the dissolution of scheelite. The best results are obtained with mixed-aqueous solutions containing 75 i° alcohol- 2 5 fo HO at 5 moles/1 HCl concentration up to 55 G and at HCl concentrations above 3 moles/1 at 70 C. Non-aqueous systems give better results with an increase in temperature and leaching time. Better results obtained by mixed-aqueous systems as compared to hydrochloric acid can be explained by the prevention of hydrolysis due to decrease in the amount of water, increase of chloride ion activity in alcoholic media and the increase of the solu bility of tungstic acid in ethyl alcohol.