أثر الإعلام في اللغة العربية قناة الجزيرة نموذجا
Medyanın Arap diline etkisi El-Cezire TV örnekliğinde
- Tez No: 471042
- Danışmanlar: PROF. DR. EYYÜP TANRIVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Arapça
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada medyanın Arap dili üzerindeki etkisi incelenmiştir. Öncelikle medya ve Arap dili etkileşiminin olumlu ve olumsuz yönlerini ortaya koymak, diğeri, dil politikasının resmi bakış açısını, uygulamalı olarak bir medya örneğini sunmak, ayrıca internet sitelerinin ve televizyon kanallarının Arap dili üzerindeki etkisinin güçlü ve zayıf yönlerini ortaya koymak hedeflenmiştir. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde medyanın dili geliştirmesi/güzelleştirmesi ve degiştirmesinde oynadığı rol üzerinde durulmuştur. Bununla birlikte, devletler tarafından desteklenen iletişim ağlarının halk tarafından duygusal ve fikrî açıdan ikna olma durumları, Arap uydusu Nil Sat üzerinden analiz edilmiştir. Bu uydu üzerinde yayın yapan kanalların fasih Arap diline olan yakınlık ve uzaklıkları incelenmiştir. İkinci bölümde fasih Arap dilini yayın politikası haline getiren el-Cezire medyası ele alınmıştır. Medyanın hedeflerine, ona bağlı bulunan kanalların ve internet sitelerinin tanıtımı yapılmıştır. Bunun yanı sıra her bir kanalın Arap Dili üzerindeki etkisi ve bu dilin hayatın her safhasındaki canlılığı hususu, el-Bera'im, Cîm, el-Ahbâr, ve el-Vesâikiyye kanalları örneğinde ortaya konulmuştur. Ayrıca yabancılara Arapçayı öğretmeye önem veren el-Cezîre medyasının“Arapçayı Öğretme”adındaki özel köşesi de incelenmiştir. Bu köşe modern eğitim ve öğretim tekniklerinin aktif ve etkin kullanılması sayesinde seyirci ve takipçiler ile öğretilmek istenen dil arasında bir etkileşim sağlanmaktadır. Çalışmanın sonunda medyanın dil öğretimindeki yerine ve fasih Arap dilinin duygu ve zihin dünyasında yerini alması bakımından medyanın etkin bir araç olarak kullanılmasının önemi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study sought to achieve a number of goals: 1- To clarify the relationship between the media, information networks and official websites on the Internet and their impact on the Arabic language, both positive and negative. 2- To display a practical model that uses the Arabic language through its channels, sites and multiple outlets, and even its formal written vision. 3- To display the strengths and weaknesses in networks and media official channels in regard to thier impact on the Arabic language. The first chapter is devoted to study the positive and negative effects of media on Arabic language, and how the media is a modern as well as an old means inherent in any tongue; expressive tool to improve or change this tongue and convince its users intellectual and spiritually with the language it uses especially if this media network is supported by official government contacts. The chapter ends by analysis of (Nilesat), and displays the Arabic channels on it and rates them according to thier closness to standard Arabic language. Turning in the second chapter of study to display a practical model that took standard Arabic as its tongue for expressing its thoughts and ideas. This model is Al Jazeera media network; I defined its vision; its goals and its channels and official sites, then separated the impact of each channel individually on Arabic language, and how those channels made Arabic alive, realistic, and a way of expression in different areas of life, it is a vivid tongue of children and adults, news, economy, politics, nature, and is ح featured all through various channels of Al Jazeera (kids, news, sports and documentary), as well as through the official website of Al-Jazeera network that cares about teaching Arabic as a foreign language, it designed a special corner (learn Arabic) with a modern interactive way, using new technologies in teaching and learning. I concluded by mentioning the strengths and weaknesses and providing recommendations that shows that attention should be given to media as a way to revive standard Arabic language as a spoken tongue in the hearts and minds of people.