آراء الإمام المحاملي (ت 415ه) في البيوع من خلال كتاب المجموع للإمام النووي (رحمه الله)'دراسة فقهية مقارنة
İmam el-Muhamilî'nin, İmam Nevevî'nin Kitabu'l-Mecmuundaki satış bölümüyle ilgili görüşleri
- Tez No: 786826
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTAİBA FARHAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez, İmam Mehâmili'nin satışlar konusundaki görüşlerini açığa kavuşturmaktadır. Bu alim Şâfiî mezhebinin ileri gelen kişilerinden kabul edilir. Onun görüşleri özellikle Şâfiî ulema ve genelde dört mezhep tarafından önemli, kıymetli kabul edilir. Bu görüşleri incelediğimizde Şâfiîlerce en önemli kaynaklardan kabul edilen İmam Nevevî'nin Kitabü'l- Mecmû'ndan alındığı görülmektedir. İmam Nevevî'nin, Şâfiî mezhebinde tercih edilen kişi olması bir çok meselede kendi mezhebinin dışındaki alimlerin görüşünü zikretmesi nedeniyledir. Sonra kendi görüşünü Kitabü'l- Mecmû'nda geçerli saymaktadır. Bu çalışmada araştırmacı nesnel tahlil yöntemini takip etmiştir. Araştırmacı problemleri zikretmekte, kendisi yorum yapmamakta, sonra alimlerin konu hakkındaki farklı görüşlerini ve İmam Muhâmilî'nin görüşünü zikretmekte, yine delillerle birlikte onun görüşüne uyanı ve delillerle ona muhalif olan görüşleri zikretmekte sonra geçerli görüşü zikretmektedir
Özet (Çeviri)
In the introduction, I stated the reason for choosing the subject, its purpose, the method used in writing the thesis and the plan I will use. Chapter One: Imam Al-Mahamali's biography, his scientific life and his Fiqh and Akaidi sect has been specified. The researcher gave a general point of view of the Nevevi's life and introduced the Al-Majmoo' book. Part Two: I state Imam Al-Mahamali' point of view on Sales and Financial processes, I prepared three preparatory trainings, requests are available under each research Part Three: I state Imam al-Mahamali' Marital Status, two research has been prepared.