ححقيق كخاب حٌضيح المسالك أللفيت ابه مالكللشيخ محمٌد الذًقيذي)4631ىـ(
Şeyh Mahmud Ez-Zokaydî'nin Tavdîhu'l-Mesâlik adlı eserinin edisyon kritiği
- Tez No: 471045
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EDİP ÇAĞMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Arapça
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu araĢtırmada ġeyh Mahmud ez-Zokaydî'nin Tavdîhu'l-Mesâlik Adlı Eserinin Edisyon Kritiği yapılırken tahkik ilminde uygulanan kurallara uyulmuĢtur. Bu husus kitabın metninin müellifin yazdığı Ģekle en yakın olması ile gerçekleĢtirilmiĢtir. Bu durum bu kitabın iki nüshasına ulaĢılması, onların karĢılaĢtırılması, onlardaki farklılıkların ortaya çıkarılması ve dipnotlarda farklılıklara iĢaret edilmesi ile olmuĢtur. Sonra Kur'ân ayetlerinin sure ve ayet numaraları ve istiĢhad yönleri zikredildi, Ģiir beyitlerinin ait olduğu divanlar belirtildi ve onlardaki kelimeler izah edildi, onların icmâlî manaları ve istiĢhâd yönleri ifade edildi. Aynı Ģekilde hadisi Ģeriflerin sıhhat ve zayıflık derecelerinin açıklandı, garib bazı kelimelerin izah edildi, bazı yerlerde metnin yorumlanıp incelendi. Metinde ismi geçip de tanıtılmasına gerek olmayanların dıĢında bütün kiĢiler hakkında bilgi verildi. Metnin edisyon kritiğinden önce iki baĢlıktan meydana gelen bir giriĢ yapıldı. GiriĢteki ilk baĢlık yazarın hayatı, doğumu, büyümesi, ismi ve künyesi hakkında bilgi vermeye tahsis edildi. Bu baĢlıkta ayrıca hocaları, öğrencileri, özet bir Ģekilde onun ilmi hayatı ve ulaĢabildiğimiz eserleri hakkında bilgi verildi. Ġkinci baĢlığa gelince onda kitabın ismini ve kitabın müellife nispetini teyit edildi. Daha sonra özet bir Ģekilde müellifin Ġbn Mâlik'in el-Elfiyye'si üzerindeki Ģerhinde izlediği metodunu açıklandı. Edisyon kritik kısmına yazmanın iki nüshası, onlardan birisine itimat etme ve birisini asıl nüsha yapma konularında bilgi ilave edildi. Ayrıca bu yazmayı tahkik ederken uyulan metod belirtildi. Bu çalıĢmanın sonuç kısmında ulaĢılan en önemli hususları ve öğrencilerin kendisinden istifade edeceği gerekli bazı tavsiyeler ifade edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was acted to review the book“Clarifying the Tracks”by Sheikh Mahmoud al-Zukaidi in a scientific way by adapting the method of scholars in this art, so that its text is closer to the picture which its author left, And so two versions of this book was gotten, Comparing them, showing differences, and referring to them in the footnote. Then the confirmirmation was begun of the content by referring the Qur'aanic verses to their places with their statement and cited them, and the poetic verses to their references with an explanation of their vocabulary items,and explaining and clarifying their meanings and cited in them, , as well as the holy Hadiths by showing if they are authentic or doubtful ones, explaining some vague words, and commenting on the text in some places.Moreover, Scholars who were mentioned translated in the text except for those who were trustworthy and famouse. After completing the confirmation of the texts, writing a preface began was of two missions: The first mission was to search about the author's life in terms of birth, growing up, name and his surname, and we mentioned some of his Scholars and pupils and we went through his research life, and mentioned what we can get from his writings. In the second task, the name of the book was documented and the authenticity attributed to its author, and then it was explained briefly the curriculum that the author took in his explanation ibn Malik's Millennium. ز And an introduction was attached to the achievment section which was mentioned: Description of two manuscript copies, depending on one of them and make it the original copy, as it was shown the curriculum that we took in confirming this manuscript. At the conclusion of this research, the most important results, and some important recommendations were mentioned that some knowledge students can get benefit from.