Ulus devlet kıskacında bölgesel demokrasi: Bir örnek olarak İsviçre kanton modeli
  1. Tez No: 471046
  2. Yazar: YASİN BEDİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL HÜSNÜ ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez, esasen disiplinler arası bir çalışma olarak düşünüldü. Pozitif hukukun dar sınırlarına bağlı kalmadan, siyaset bilimi, genel kamu hukuku- devlet teorisi ve idare hukuku üçgeninde disiplinler arası bir çalışmanın hem daha özgün, hem daha işlevsel olacağını düşündüm. Bu minvalde, çalışmamızda öncelikle ulus devlet, tarihsel bağlam içerisinde ele alınıp tanımlanacak, dünya sistemi içerisindeki yeri belirlenecek ve ulus devlet sisteminin esasen bir kriz rejimi olduğu iddiasından hareketle, bu krizi aşmanın bir aracı olarak İsviçre Modeli temel tez olarak savunulacaktır. Çalışmamızda metodolojik olarak şöyle bir yöntem izlenmiştir: Birinci bölümde kuramsal tartışmalar çerçevesinde ulus devlet olgusunun tarihsel bağlamda kapsamlı bir analizi yapılacak, güncel bir kriz içerisinde olduğu tespit edilecektir. Bu bağlamda, çalışmanın ikinci bölümünde, krizi aşmanın bir aracı olarak alternatif iddiasındaki iki tez karşılaştırılacaktır. Bunlar; radikal demokrasi tezi ve liberal demokratik tez olarak belirlenmiş olup radikal demokrasi tezinin savunucuları olarak anarşist teorisyen Murray Bookchin'in 'Komünalist Proje- Özgürlükçü Belediyecilik- tezi temel izlek olarak incelenecektir. Bu kapsamda Atina demokrasisi, Paris komünü, Sovyet devriminin ilk yılları ve İspanyol iç savaşındaki doğrudan demokrasi deneyimleri ele alınacak, liberal demokratik çözüm modeli olarak da Avrupa Birliği modeli ele alınacaktır. Ayrıca Fransız ve Amerikan Devrimlerine de bu başlık altında değinilecektir. Çalışmanın üçüncü bölümü, İsviçre Konfederasyonu'nun analizine ayrılmıştır. İsviçre Konfederasyonu, hem sahip olduğu doğrudan demokrasi araçlarıyla radikal demokrasi modeline yakın, hem de Avrupa Birliği değerlerine sahip olduğu için liberal demokratik teze yakın olması dolayısıyla iki tezin sentezi olarak değerlendirilmesi mümkündür.
Özet (Çeviri)
This thesis is mainly considered as an interdisciplinary study. Without adhering to the narrow boundaries of positive law, I thought that an interdisciplinary work in political science, general public-state theory and administrative law triangle would be more original and more functional as well In this way, in our work, firstly the nation state will be handled in the historical context and its place in the world system will be determined and Swiss Model will be defended as a basic thesis that means overcoming this crisis, with the view that the nation-state system is essentially a crisis regime Methodologically such a procedure is followed: In the first part, a comprehensive analysis of the phenomenon of the nation state in the historical context will be made within the theoretical debates and it will be determined that it is in a current crisis. In this context, in the second part of the study, two theses that claim to be alternative as a means of overcoming the crisis will be compared. These; radical democracy has been identified as a thesis and a liberal democratic thesis and will be examined as the basis of anarchist theorist Murray Bookchin's“Communist Project-Libertarian Municipalism”as an advocate of radical democracy thesis. In this context, the democracy of Athens, the Paris commune, the early years of the Soviet revolution and the experience of direct democracy in the Spanish civil war will be discussed, and the model of the European Union will be considered as a liberal democratic solution model. The French and American Revolutions will also be mentioned under this heading. The third part of the work is devoted to the analysis of the Swiss Confederation. The Swiss Confederation can be regarded as a synthesis of two theses because it is close to the model of radical democracy with the means of direct democracy it possesses and close to the liberal democratic thesis because it has European Union values.