Kürtçe ve İngilizcede deyimsel ve edatlı fiillerin mukayesesi
Berawirdkirina lêkerên biwejî û bi daçek di Kurdî û İngîlîzî de
- Tez No: 471047
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HACI ÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İngilizce ve Kürtçe aynı dil ailesinin üyeleridir ancak farklı kollarda bulunurlar ve bu durum her iki dil arasında benzerlik ve farklılıklara yol açmaktadır. Fiillerde de bu benzerlikleri ve farklılıkları görmek mümkündür ve fiiller dil öğrenmede çok önemli bir yere sahiptirler. Bu benzerlikler ve farklılıklar arasında deyimsel fiiller ve edatlı fiillerin varlığı da mevcuttur. Bu araştırmanın amacı, Kürtçe ve İngilizce dillerinde mevcut olan deyimsel fiiller ve edatlı fiilleri karşılaştırmaktır. Çalışma, Hint-Avrupa dil ailesi ile ilgili bilgilerle başlamaktadır. Deyimsel fiiller ve edatlı fiillerin yapısı temelinde fiil ve edatlara dayalı olduğundan dolayı çalışmanın ilk bölümünde bu iki sözcük türü ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Aynı bölüm fiiller ve edatlar hakkındaki bilgilerin yanı sıra, deyimlerin önemi ve iki dilde deyimsel fiillerin mukayesesi ile ilgili bilgiler içermektedir. Deyimsel fiiller nedir, nasıl oluşur, acaba iki dildeki deyimsel fiiller arasında farklar ve benzerlikler var mıdır gibi sorular da bu bölümde cevaplandırılmıştır. İkinci bölümde konu edatlı fiiller olup aynı tartışmalar bu fiil türü üzerinde yoğunlaştırılmıştır. Her iki bölümün son kısımları, Memê Alan adlı destandan deyimsel fiil ve edatlı fiil örnekleri barındırmaktadır. Anahtar Kelimeler Deyimsel Fiiller, Edatlı Fiiller, Mukayese, Edat, Fiil, Kürtçe, İngilizce
Özet (Çeviri)
English and Kurdish are the members of the same language family, but in the different branches, and this leads to the similarities and differences. It is possible to see these similarities and differences in the verbs as well, and the verbs take a crucial place in language learning. Among these similarities and differences is the existence of phrasal verbs and prepositional verbs. The aim of this study is to compare the phrasal and prepositional verbs in Kurdish and English languages. The study begins with information related to Indo-European language family. Seeing as the phrasal and prepositional verbs are created through the verbs and prepositions, information on these two types of words are given in the first chapter of the study. Apart from the information about the verbs and prepositions the same chapter includes knowledge pertaining to the phrasal verbs. The questions such as what the phrasal verbs are, how they are created, whether there are differences between the phrasal verbs of the two languages, and if there are what these differences are have been answered in this chapter. In the second chapter the subject is prepositional verbs, and the same discussions are made on this type of verbs. The last parts of both chapters include examples of phrasal and prepositional verbs from the legend named Memê Alan. Key Words Phrasal Verbs, Prepositional Verbs, Comparison, Preposition, Verb, Kurdish, English