Modifiye edilmiş silika ile hazırlanan polipropilen kompozit filmlerin sentezi ve karakterizasyonu
The characterization and synthesis of polypropylene composite films prepared with modified silica
- Tez No: 471052
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Gelişen teknolojinin bir sonucu olarak ihtiyaçların artması ile kompozit malzemelerin üretimine başlamıştır Bugün bile bu malzemelerin iyileştirme çabaları devam etmektedir. Farklı oranlarda matris ve dolgu karışımları ile bir kompozit üretiminde çeşitli avantajlar elde edilmektedir. Son yıllarda farklı bileşen ve özelliklere sahip kompozit malzemelerin sentezi ve karakterizasyonlarında da önemli bir artış yaşanmaktadır. Bu çalışmada; polipropilen-kil kompozitlerinin; sentezi, karakterizasyon teknikleri ve mekanik özellikleri araştırıldı. Ekstrüzyon yöntemi ile polipropilen/silika kompozit filmleri sentezlendi. Oksit mineraline, polimer matrisi ile yüzey etkileşimi artırmak için modifikasyon işlemi uygulandı. Modifiyer maddeler benzil trimetil amonyum klorid (BTMAC), hekzadesil trimetil amonyum bromür (HTAB) ve benzoilklorürdür. Polimer/oksit minerali ve polimer/modifiye oksit minerali şeklinde sentezlenen kompozit filmler; Fourier dönüşümlü infrared spektrofotometresi (FTIR), X-ışını kırınımı (XRD) ve termogravimetre (TG) ile karakterize edildi. Seçilen bazı kompozitlerin morfolojik yapıları taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelendi. Çekme-germe testi ve dinamik mekanik analizi (DMA) ile mekanik özellikleri incelendi. Sonuç olarak, benzoilklorür ile modifiye edilen kompozitlerin daha iyi etkileştiği görüldü. Ayrıca %1 ve %2,5 oranlarında elde edilen kompozitlerin mekanik testlerinde saf PP'ye göre mukavemetin daha yüksek olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
With the increase of needs as a result of developing technology has started production of composite materials. Even today these materials are being continued improvement efforts. Various advantages in producing a composite with the matrix and filler mixtures in different proportions are obtained. Recently, different components and different properties of composite materials have been in an important development of the synthesis and characterization. In this study, polypropylene-clay composites; synthesis, characterization techniques and mechanical properties were investigated. Polypropylene / silica composite film was synthesized with extrusion process. The oxide minerals was applied the modification process to increase the surface interaction with the polymer matrix. Modified agents, benzyl trimetil ammonium klorid, (BTMAC), hekza desil trimetil amonyum bromide (HTAB) and benzoylchloride. Synthesized composite films as the polymer / oxide mineral and the polymer /modified mineral oxide were characterized with fourier transform infrared spectrophotometer (FTIR), X-ray diffraction (XRD) and thermogravimetry (TG). Selected morphology of some composites were analyzed with scanning electron microscope (SEM). The mechanical properties were investigated with tensile testing and dynamic mechanical analysis (DMA). As a result, the benzoyl chloride with modified composite was seen as a better interaction. Also %1 and %2,5 of the composites obtained mechanical tests, the resistance compared to pure PP was observed higher.