Molla Halil Es-Siirdî'nin mantık anlayışı
- Tez No: 471053
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM HASIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çalışmamızda 18. yüzyılın ikinci yarısı ile 19. yüzyılın ilk yarısında yaşamış olan Molla Halil es-Siirdî'nin (1754-1843) mantık anlayışını İsagoci eseri bağlamında ele aldık. Tezimiz giriş ve üç bölümden oluşturmaktadır. Girişte araştırmamızın konusu, önemi ve amacını açıkladık. Birinci bölümde Molla Halil'in hayatı, ilmi şahsiyeti ve eserleri hakkında bilgi verdik. İkinci bölümde İslam dünyasında önemli bir yere sahip olan İsagoci geleneği üzerinde durduk. Bu doğrultuda İsagocinin önemli şerhlerinden de bahsettikten sonra Molla Halil'in İsagoci adlı eserini ele aldık. Üçüncü bölümde de Tasavvurat ve Tasdikat konuları bağlamında Molla Halil'in farklı yaklaşımlarını ortaya koyduk. Tezimizin sonunda da ulaştığımız sonuçları zikrettik. Anahtar Sözcükler Molla Halil, es-Siirdi, İsagoci, Mantık, Tasavvurat, Tasdikat.
Özet (Çeviri)
In our study, we dealt with the sense of logic of Molla Halil es-Siirdi who lived in the second half of the 18th century and the first half of the 19th century. We formed our thesis in three parts except introduction. In the introduction, we explained the topic of our research, its importance and its purpose. In the first part, we tried to introduce Molla Halil's life, scientific personality and Works. In the second part, we focused on Isagoge tradition, which has an important place in the Islamic World and after having mentioned the important Isagoge commentaries, we have focused on Molla Halil's work called Isagoge. In the third part, we focused on Tasavvurat and Tasdikat and examined the subheadigs. In this context, we tried to reveal the differences of Molla Halil. At the end of our thesis, we mentioned the results that we had reached. Key Words Molla Halil, Isagoge, Logic, Tasavvurat, Tasdikat.