Kulun kıyamet günü hesaba çekileceği ilk âmeli namazdır hadisinin isnad ve metin açısından tahlili
- Tez No: 471058
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, Ebu Hüreyre, Temim ed-Dârî, Temim b. Seleme ve ismi belirtilmeyen bir sahâbî tarafından rivayet edilmiş olan, kıyamet günü insanların hesaba çekileceği ilk amelin namaz olduğuna dair hadisin sened ve metin açısından tenkidi ile hadisin nasıl anlaşıldığı meselesi ele alınmaktadır. Bu çalışma giriş ve iki bölümden meydana gelmektedir. Girişte araştırmanın konusu, sınırları, amaç ve metodu ile genel hatlarıyla hadisin muhtevası hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, hadisin kaynakları ve rivayet tarikleri tespit edilmiştir. Ayrıca bu bölümde hadis, sened tenkidine tabi tutulmuştur. İkinci bölümde ise, metin tenkidinin yanı sıra hadisin nasıl anlaşıldığı konusu da ele alınmıştır. Bunun yanında hadisin İslamî ilimlerdeki kullanımına da değinilmiştir. Sonuç olarak hadisin isnad, metin ve yorumlanmasında muhaddisler ve muhaddisler dışındaki 'ulema tarafından makbul olduğunu ve bunun yanı sıra ihtilafsız olarak hadisin sahih ve hasan olarak değerlendirildiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In thıs study, the issue that is abaut a hadith come throvgh Ebu Hureyre, Temim ed-Darî, Temim b. Seleme and one ananymaus companıon of prophet, which tells us that the first deed that is questioned on the day of judgement will be salaat, evolvoted intermi of hadithi's text and criticism. This study consists of introduktion and two chepters. İn the introduktion port information abaut study's subject borders, aim and metod and hadith's content with it's in general termhos been given. In the frisht chopter, hadith's resavice and rumaur passaye has been determined. Besides, in this chapter, the hadith has been exposed to text criticism. In the second chopter, beside text criticism, the issue abaut how this hadith is understood has been deoled. Baside this, the usage of this hadith in the islamic science has been deoled, too. As a result, it was reoched a conclusion that this hadith is evaluted as authantic and acceptable by the norrators of hadith and the other ulema interms of impulations and interpretation, uncartroversially.