Sophokles'in Oidipus Üçlemesi'nde çatışma ve şiddet
  1. Tez No: 471063
  2. Yazar: NURSEL BUDAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UFUK BİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Tragedya Antik Yunan'da ortaya çıkmış, varlığını bir yüzyıl kadar sürdürmüş, mit ve site dünyası arasındaki çatışmanın, insan deneyiminin bir örneği olarak yansıtıldığı, edebi bir tür olmanın yanında siyasal ve toplumsal bir kurumdur. Tragedyada ortaya çıkan çatışma, toplumda ortaya çıkan krizin bir ifadesidir. Bu çalışmanın temel amacı, tragedyaların mitosun gizlediği her yana yayılmış şiddeti sitenin düşünsel, toplumsal ve siyasal ölçütlerinden hareketle açığa çıkaran çatışma ve şiddet metinleri olduğunu göstermektir. Mit ve site dünyasına ikili bir göndermede bulunan tragedya, bu iki dünya arasındaki çatışma tarafından biçimlenir. Tragedyada iki aşırı uç olarak konumlanan öğeler arasındaki çatışma, hem trajik diyalogda dilsel şiddet biçimini alır hem de savaş, ensest, ölüm vb. gibi daha somut biçimlerdeki şiddete dönüşür. Bu çalışma tragedyada ortaya çıkan çatışma ve şiddet biçimlerini, tragedyanın mit ve siteyle olan ilişkisinden hareketle açıklanmaya çalışır. Bu bağlamda tez Sophokles'in Kral Oidipus, Oidipus Kolonos'ta ve Antigone adlı oyunlardan oluşan Oidipus Üçlemesi'ni şiddet-kutsal-yasa ilişkisi çerçevesinde tartışmayı amaçlar. Oidipus tragedyasında şiddet, iki varlığın birbirini yok etmesi üzerine kurgulanan trajik diyologda ortaya çıkar; ensest ve baba katli suçlarının veba salgınına bağlanmasıyla farklılıkların ortadan kalkmasına yol açar. Oidipus Kolonos'ta tragedyasında ise şiddetin kaynağı olan Oidipus'un kutsal bir varlığa dönüşmesiyle, şiddetin diğer yüzünün kutsal olduğu gerçeği görünür hale gelir. Kutsal yasa ile pozitif yasa çatışmasının yaşandığı Antigone tragedyasında, Antigone her iki yasa tarafından ölüme mahkûm edilen kurban olarak belirir.
Özet (Çeviri)
Tragedy is a political and social institution that emerged in ancient Greece, continued its existence for a century and is a literary genre, in which the conflict between the myth and the city of the world is reflected as an example of human experience. The conflict that emerges in the tragedy is an expression of the crisis that has emerged in society. The main purpose of this study is to show that the tragedies are the texts of conflict and violence which are evoked by the intellectual, social and political criteria of the scattered violence everywhere the mythos concealed. Tragedy, which is in a dual dispatch to the myth and city world, is shaped by the conflict between these two worlds. The conflict between the two extremist elements in the tragedy both takes the form of linguistic violence in tragic dialogue and transform into concrete violence forms such as war, incest, death and so on. This study tries to explain the forms of conflict and violence that arise in tragedy from the point of the relationship of tragedy with myth and city. In this context, the thesis aims to discuss the Oedipus Trilogy of Sophocles, Oedipus Rex, Oedipus at Colonus and Antigone, within the framework of violence-sacred-law relation. Violence in the Oedipus tragedy arises in the tragic dialogue which is based on the destruction of two entities; incest and paternal crimes are linked to the plague epidemic, leading to the abandonment of differences. In the tragedy of Oedipus at Colonus, the fact that Oedipus, the source of violence, has become a sacred entity, reveals the fact that the other face of violence is sacred. In Antigone tragedy, where there is a conflict between positive law and the sacred law, Antigone is identified as the victim sentenced to death by both laws.