TMS/TFRS'lerdeki değerleme ilkeleri ve vergi sistemi ile yakınsama olanaklarının araştırılması
Measurement rules within the context of TMS/TFRS rules and elaborating on the possibility for the convergence of those rules with the Turkish tax laws
  1. Tez No: 471081
  2. Yazar: BURÇİN GÖZLÜKLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 371
Özet
Öncelikle ülkemizde halka açık işletmeler, finansal kuruluşlar ile sigorta şirketlerinin tamamının UFRS'ler ile tam uyumlu TMS/TFRS'leri uygulamaları zorunlu hale gelmiş olup, 14.02.2011 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 6102 Yeni TTK, UFRS'lerin ülkemiz işletmeleri yönünden uygulama alanını genişletmiştir. Yeni TTK hükümleri çerçevesinde sermaye şirketlerinin KGK tarafından UFRS'ler esas alınarak yayımlanan TMS/TFRS'lerin uygulanmasını gündeme getirmiş olması nedeniyle, mevcut VUK'un değerleme hükümlerinde TMS/TFRS'de yer verilen ölçüm hükümlerine uygun olarak benzer bazı düzenlemelerin yapılmasının mümkün olup olmadığının araştırılması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Bu araştırma ile mevcut durumda vergi kanunları ile TMS/TFRS'ler arasındaki uyumun hangi düzeyde olduğu, yeni dönemde yayımlanması planlanan VUK ile bu uyumun hangi noktaya taşındığı ve VUK'ta yapılması planlanan değişikliklere kıyasla bu uyumun daha da ileriye taşınmasının mümkün olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda, çalışmamızda yeni dönemde VUK'ta yapılması planlanan değişikliklerle, mevcut VUK'ta yer alan değerleme hükümleriyle TMS'de yer alan ölçüm hükümleri arasındaki uyumun daha da ileriye taşınmasının mümkün olup olmadığı sorusu yanıtlanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın sonucunda yayımlanması öngörülen yeni VUK'un değerleme hükümlerinde TMS/TFRS'de yer verilen ölçüm hükümlerine uygun olarak benzer bazı düzenlemelerin yapılmasının herhangi bir vergi kaybına neden olmayacağını TMS/TFRS'lerde benimsenen değerleme hükümleriyle karşılaştırmalı olarak ortaya koymak suretiyle VUK'ta yer verilmesi mümkün olan öneriler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
To begin with, adoption of TAS/TFRS implementations by which is fully compliant with IFRS has come under an obligation for public companies, financial institutions and insurance companies that operate in Turkey. IFRS implementations areas for Turkish Businesses has been expended by 6102 numbered new Turkish Trade Code which was promulgated on 14.02.2011 dated Official Gazette. The reason why new Turkish Trade Code provisions has brought into question that the stock corporations should implement TAS/TFRS which is published by KGK predicated upon IFRS, the research need whether it is possible to make likely adjustments in the evaluation provisions of current Turkish Tax Code in accordance with the measurement of provisions mentioned in TAS/TFRS has arisen. This research aims to determine TAS/TFRS' alignment level with the current tax codes, how well the alignment with tax code that is planned to be promulgated in the new period has executed towards TAS/TFRS and whether it is possible to move forward the alignment level with adjustments which is planned to be made on tax code. Within this context, this study aims to respond to the question of probabilities of move forward the alignment level with adjustments which is planned to be made on tax code and evaluation provisions of current Turkish Tax Code in accordance with the measurement of provisions mentioned in TMS. There is no risk of tax loss in making adjustments on evaluation provisions in the new tax code in accordance with the measurement of provisions mentioned in TAS/TFRS which is anticipated to be promulgated after the result of the research and possible suggestions which are likely to be mentioned in tax code are listed on the condition that adopted evaluation provisions in TAS/TFRS are presented.