Finansal raporlamada uluslararası standartlara geçiş ve Türkiye'deki işletmeler üzerine etkisi: Zirai ilaç sektöründe faaliyet gösteren firma uygulaması
The transition to international standards on financial reporting and the impact on businesses in Turkey: Company application operating in the agricultural drug sector industry
- Tez No: 631839
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK BENGÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Ticari sınırların ortadan kalkması ve işletmelerin farklı ülkelerde faaliyet göstermesi, işletmelerin hem kendi muhasebe uygulamalarına hem de diğer ülkelerin muhasebe uygulamalarına uyum sağlamasını zorunlu kılmıştır. Bu doğrultuda Uluslararası Muhasebe ve Finansal Raporlama Standartları (UFRS) yayınlanmıştır. Türkiye'de ise UFRS ile uyumlu Türkiye Muhasebe ve Finansal Raporlama Standartları (TMS/TFRS) yayınlanmıştır. Ancak TMS/TFRS'yi bağımsız denetime tabi olan ve Kamu Yararını İlgilendiren Kuruluşlar (KAYİK) uygulamıştır. Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu (KGK), TMS/TFRS uygulamayan işletmeler için 26.12.1992 tarih ve 21447 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Muhasebe Uygulamaları Genel Tebliğini (MSUGT) finansal raporlama çerçevesi olarak belirlemiştir. İzleyen süreçte KGK kapsamlı bir düzenleme yaparak, TMS/TFRS uygulayan KAYİK'ler dışında bağımsız denetime tabi işletmelerin finansal tablolarının hazırlanmasında uygulanacak olan Büyük ve Orta Boy İşletmeler İçin Finansal Raporlama Standardı (BOBİ FRS) 1 Ocak 2018 tarihi ve sonrasında başlayan hesap dönemlerinde uygulanmak üzere 29 Temmuz 2017 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu çalışmada, gerçeğe uygun, ihtiyaca uygun, karşılaştırılabilir bilgi sağlamak amacıyla hazırlanan BOBİ FRS'nin genel özelliklerinin incelenmesi ve BOBİ FRS'de yer alan ilkelerin MSUGT ve TMS/TFRS ile karşılaştırılması suretiyle MSUGT ve TMS/TFRS'ye göre BOBİ FRS'nin Türkiye'deki muhasebe uygulamalarına ne tür değişiklikler getirdiğinin ortaya konulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The disappearance of commercial boundaries and the fact that businesses operate in different countries have called forth the necessity for businesses to adapt to both their own accounting practices and those of other countries. Accordingly, International Accounting and Financial Reporting Standards have been published. In Turkey, the IAS/IFRS compatible with Turkey Accounting and Financial Reporting Standards has been published. However, TMS / TFRS has been implemented by the Institutions that are subject to independent auditing and which concern the public interest. KGK designated the General Communiqué on Accounting Practices (MSUGT) published in the Official Gazette dated 26.12.1992 and numbered 21447 for enterprises that do not apply TMS / TFRS. In the following period, the UPS made a comprehensive regulation and the Financial Reporting Standard for Large and Medium Enterprises (BOBI FRS) that were to be applied in the preparation of the financial statements of the companies subject to independent audit, apart from the PIEs implementing TMS / TFRS, started on January 1, 2018. It was put into force after being published in the Official Gazette on July 29 2017, to be implemented during the period. In this study, It is aimed to examine general characteristics of BOBİ FRS prepared to provide real, fitting and comparable information and to reveal what kind of changes BOBİ FRS has brought to accounting practices in Turkey over MSUGT ve TMS/TFRS, comparing the principles in BOBİ FRS with those in MSUGT and TMS/TFRS.