Türkiye'de yaşlı bireylerin cepten sağlık harcamaları ve 2050 yılı için projeksiyon
Elderly individuals in turkey out-of-pocket health expenditures and a projection for the year 2050
  1. Tez No: 471089
  2. Yazar: ZEYNEP RUVEYDE BOZKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRİYE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Public Health, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Dünya nüfusu her geçen yıl biraz daha artmaktadır. Nüfus artışı beraberinde demografik yapı değişikliğini de getirmektedir. Nüfusun demografik yapısı, yaşlanma yönünde değişmektedir. Artan yaşlı nüfus; barınma, gıda, güvenlik ve sağlık gibi birçok problemi de beraberinde getirmektedir. Yaşlanan nüfus, en çok sağlık hizmetleri için harcama yapmaktadır. Çalışmanın amacı, Türkiye'deki yaşlı nüfusun genel durumunu ortaya koymak, sözkonusu nüfusun yaptığı cepten sağlık harcamalarını belirlemek ve cepten sağlık harcamalarının mevcut durumu üzerinden 2050 yılı için projeksiyon yapmaktır. Çalışmada Türkiye İstatistik Kurumu'ndan elde edilen 2015 yılı Hanehalkı Bütçe Anketi Mikro Veri Seti kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemi 65 yaş üzeri 3.972 birey ve bu bireylerin yaşadığı 2.837 hane olarak kabul edilmiştir. Verilerin analizinde bireylerin ve yaşadıkları hanelerin özellikleri ve tüketim harcamaları tanımlayıcı istatistikler ile ortaya konulmuştur. Analiz sonucunda en az bir bireyin 65 yaş ve üstü olduğu hanehalklarının cepten sağlık harcaması yıllık ortalama 720,99 TL olarak hesaplanmıştır. 2015 yılı için 65 yaş üstü bireylerin yaptığı toplam cepten sağlık harcaması ise 1.442.029.435 TL olarak hesaplanmıştır. Mevcut veriler üzerinden, TÜİK nüfus projeksiyonları çerçevesinde 65 yaş üzeri bireylerin toplam cepten sağlık harcaması, 2023 yılı için minimum 2.511.384.236 TL ve maksimum 3.406.321.123 TL ve 2050 yılı için ise minimum 12.603.230.255 TL maksimum 47.820.182.036 TL olarak tahmin edilmiştir. Demografik senaryolara gore tahmin edilen cepten sağlık harcaması projeksiyonları, demografik yaşlanmanın sağlık harcamalarının düzenlenmesi, devam ettirilebilmesi ve finanse edilebilmesi açısından gelecekte Türkiye için önemli bir sorun olabileceğini göstermektedir. Çalışma, sorunun çözümüne yönelik geliştirilen öneriler ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The world population is increasing every year. Population growth also brings with it demographic structure change. The demographic structure of the population changes in the direction of aging. Increased elderly population; Food, security and health. The aging population spends most of its time on health services. The aim of the study is to reveal the general situation of the elderly population in Turkey, in particular to determine the health expenditures of the population made by the population and to project for 2050 over the current state of health expenditures. In the study (TURKSTAT) 2015 Household Budget Survey Micro Data Set was used. The sample of the study was accepted as 3.972 individuals over 65 years of age and 2.837 households inhabited by these individuals. In the analysis of the data, individual, household and consumption expenditures are defined with descriptive statistics. As a result of the analysis, out of pocket health expenditures of households where at least one individual is 65 years of age or older is calculated as average 720,99 TL. The total out-of-pocket health spending by individuals over the age of 65 for the year 2015 is calculated in 1.442.029.435 TL. The total out-of-pocket health expenditure of individuals aged 65 years and over within the framework of TURKSTAT's population projections is estimated as 2.511.384.236 TL minimum and 3.406.321.123 TL maximum, 12.603.230.255 TL minimum and 47.820.182.036 TL for the year 2050, based on the available data. Demographic scenarios are predicted out-of-pocket health expenditure projections show that demographic aging can be a significant problem for Turkey in the future in terms of regulating, maintaining and financing health spending. It was terminated by suggestions developed to solve the problem of work.