Çalışma hayatında tükenmişlik ve iş-yaşam çatışması ilişkisinde cinsiyetin rolü üzerine bir araştırma
A research on the role of sex in the relationship between work-life burnout and work-life conflict
  1. Tez No: 471090
  2. Yazar: GAMZE BUSE KAPUSUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK KALEMCİ TÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın temel amacı iş-yaşam çatışması ve boyutlarının, tükenmişlik ve boyutları üzerindeki etkisi ve bu etkide cinsiyetin rolünün ne şekilde farklılaştığının araştırılmasıdır. Ankara'da farklı kurumlarda faaliyet gösteren kadın ve erkek çalışanlardan oluşan toplamda 350 kişinin oluşturduğu bir örneklem üzerinde anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (20,0) paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular incelendiğinde; tükenmişliğin alt boyutları olan duygusal tükenme ve duyarsızlaşma boyutlarında, kadın ve erkekler arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Analiz sonuçlarına göre, tükenmişliğin bir diğer alt boyutu olan kişisel başarı boyutunda, kadınların erkeklere göre daha fazla tükenmiş olduğu istatistiksel olarak kanıtlanmıştır. İş-yaşam çatışması değişkeninin cinsiyete göre farklılaşması incelendiğinde ise; alt boyutlar olan iş-aile ve aile-iş çatışmalarında, kadınların iş-aile çatışması alt boyutunda erkeklere göre daha yüksek ortalamaya sahip oldukları, ancak; erkeklerin ise aile-iş çatışması boyutunda kadınlara oranla daha yüksek ortalamaya sahip oldukları gözlenmiştir. Cinsiyet unsurunun iş-yaşam çatışması boyutlarının ve tükenmişlik ve boyutları üzerinde anlamlı bir farklılık yaratmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate both the effect of work-life conflict and its dimensions on burnout and its dimensions, and, how gender role differs on this effect. A survey was conducted on a sample of 350 men and women working in different organizations in Ankara. SPSS (20.0) package program was used to analyze data which was obtained during the study. Results reveuled that, ın the dimensions of emotional exhaustion and depersonalization, which are sub-dimensions of burnout, there is no significant difference between men and women. It is statistically proven that, women are more exhausted than men in the dimension of personal success, which is another sub-dimension of burnout. When the variance of work-life conflict variable according to gender is examined; In the sub-dimensions of work-family and family-work conflicts, women have a higher average than men in the sub-dimension of work-family conflict; and that men have a higher average in the family-work conflict dimension than women. It has been observed that the gender component does not make a significant difference in the dimensions of work-life conflict and burnout and its dimensions.