Ankara'nın kent markalaşması çerçevesinde kent imajı'nın incelenmesi
An analysis of Ankara's city image within the scope of city branding
  1. Tez No: 471108
  2. Yazar: SEDA TOKUROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE BAHAR KURTULMUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde yaşanan küresel rekabetle beraber şehirlerin imaj anlayışları da değişime uğramaktadır. Tüketicilerin istek ve talepleri sürekli değişmektedirler ve teknolojik gelişmelerle birlikte aynı fırsatı sunan şehirler farklılaşma arayışına girmektedirler. Farklılık yaratmak, şehirlerin marka imajını da etkilemektedir. Yerleşim yerleri, geçmiş dönemler boyunca imajlarını akılda kalıcı hale getirme çabası içerisinde olmuşlardır çünkü her daim müşteri, turist, yatırımcı gibi ziyaretçileri çekebilmek istemişlerdir. Bu çalışma, 'Kent İmajı' kavramının kent markalaşması ve kent pazarlaması kavramları açısından incelenip ölçülmesi üzerinedir, kentlerin nasıl algılandığını anlamaya yönelik olarak tasarlanmıştır. Ankara'ya ilişkin davranışsal niyet üzerinde etkili olan kent imajı etkenleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Along with the current global competition, cities' image perceptions are undergoing changes. Consumers' wishes and demands are constantly changing, and cities offering the same opportunity together with technological developments are in search of differentiation. Creating a difference also affects the brand image of the cities. The settlements have been struggling to make their images memorable during the past periods because they want to attract visitors like customers, tourists, investors. This study is designed to analyze the concept of 'urban image' in terms of urban branding and urban marketing concepts, to understand how cities are perceived. Effective factors of the urban image on the behavioral intention related to Ankara have been found.