Sosyal sermaye, inovasyon ve büyüme: Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler üzerine ampirik bir uygulama
Social capital, innovation and growth: An empirical analysis on developed and developing countries
  1. Tez No: 471124
  2. Yazar: TUBA AKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Ülkelerin ekonomik büyümeleri arasında görülen farklılıkların nedenleri ve sürdürülebilir ekonomik büyümenin kaynakları ekonomik büyüme modellerinin temel ilgi alanıdır. Geleneksel büyüme modelleri ülkeler arasındaki büyüme farklılıklarını genellikle geleneksel üretim faktörleri ile açıklamaktadır. Ancak modern büyüme teorileriyle birlikte büyüme farklılıklarının sadece ekonomik göstergeler ile açıklanamayacağı keşfedilmiş, bunlarla birlikte sosyal, kültürel, kurumsal, politik, teknolojik faktörlerin de önemli olduğu görüşü ortaya çıkmıştır. Bu faktörlerden biri de sosyal sermayedir. Sosyal ilişkilerin önemine vurgu yapan ve güven, sosyal ağlar, sosyal normlar gibi unsurları barındıran bu kavram son dönem büyüme modellerinde yer edinmeye başlamıştır. Özellikle inovasyon temelli ekonomik büyümede sosyal sermayenin rolü öne çıkmaktadır. İnovasyon sürdürülebilir ekonomik büyümenin temel lokomotifi ve uluslararası rekabetin birincil unsuru olarak görülmektedir. İnovasyon süreci dinamik, etkileşimli ve sosyal bir süreçtir. Ancak bu süreç aynı zamanda riskleri ve belirsizlikleri de içermektedir. Bu yüzden inovasyon sürecinde bireyler ve kurumlar arası güvene dayalı ilişkilere olan ihtiyaç artmıştır. Bu çalışmanın amacı sosyal sermaye ve inovasyon ilişkisinden yola çıkarak sosyal sermayenin ve inovasyonun ekonomik büyüme üzerine nasıl bir role sahip olduğunu ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda seçilmiş 52 ülke için 1990-2014 yılları arasında sabit etkiler panel veri analizi kullanılarak analiz gerçekleştirilmiştir. İkinci aşamada gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler ayrımı yapılarak, analiz test edilmiştir. 52 ülke açısından sosyal sermayenin ve inovasyonun ekonomik büyüme üzerinde pozitif bir etkisi tespit edilmiştir. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülke gruplarında inovasyon pozitif bir etkiye sahiptir. Ayrıca ülke grupları açısından yapılan analizde sosyal sermaye ve inovasyon arasında pozitif bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The reasons for the differences between countries' economic growths and the sources of sustainable economic growth are basis interest of economic growth models. Traditional economic growth models often explain the differences between countries with the traditional production factors. However, with the modern growth theories, it has been discovered that the differences in growth can not be explained only by economic indicators: social, cultural, institutional, political and technological factors also should be considered. One of these factors is social capital. This concept which emphasizes the importance of social relations and includes elements such as trust, social networks and social norms, has begun considering in recent growth models. Especially, the role of social capital in economic growth based on innovation is prominent. Innovation is seen as the primary element of sustainable economic growth and the primary locomotive of international competition. Innovation process is a dynamic, interactive and social process. However, this process also includes risks and uncertainties. Thus, need for trust-based links between individuals and institutions in the innovation process has increased. Based upon the relationship between social capital and innovation, the aim of this study is to show how social capital and innovation play a role in economic growth. For this purpose, datas selected 52 countries, between 1990 and 2014 were analysed by using fixed-effect panel. In the second phase, an analysis was conducted for developed and developing countries. A positive effect of social capital and innovation on economic growth has been identified for 52 countries. Also, innovation has a positive influence economic growth in developed and developing country groups. In addition, a positive relationship was found between social capital and innovation in the analysis of country groups.