W(CO)6 / CCI4 / hv katalizör sisteminin karbonil grubu içeren bileşiklere uygulanması
  1. Tez No: 47115
  2. Yazar: SEMA ATLIHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Yapılan bu çalışmada ilk kez W(CO)e / CCI4 / hv katalizör sistemiyle,halkalı ve halkalı olmayan ketonların şelf kondenzasyon reaksiyonları incelenmiştir. Halkalı keton olarak siklohekzanon ve siklopentanon ile yapılan çalışmalarda, ürün oluşumu olumlu sonuç verirken, halkalı olmayan keton 2-bütanon ve asetonun bu türden kondenzasyon reaksiyonu vermedikleri saptanmıştır. Halkalı keton siklohekzanon, yüksek bir seçimlilikle 2- siklohekziliden-siklohekzanon'a tek aşamada dönüşmektedir. Bu ürünün oluştuğu optimum deney şartlarım bulmak ve uygun bir raeksiyon mekanizması önerebilmek amacıyla, keton/W(CO)e oranı, ışınlama süresi, sıcaklık ve çözücü gibi parametrelerin reaksiyonu nasıl etkilediği saptanmıştır. Buna göre keton/W(CO)6 oranının değiştirilmesiyle ürün oluşumunda, katalitik olduğunu gösteren bir artış olmamıştır. Işınlama süresine ait deney sonuçları, l saat ışınlamanın yeterli olduğunu göstermektedir. Sıcaklık artışının ürünün oluşumuna bir katkısı olmamış, aksine bir miktar azaltılmıştır.Başka çözücülerin ilavesi, yine reaksiyonu engellemektedir.Bütün bu verilere göre, reaksiyonun katalitik olmadığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT (en fazla 25ü sözcük ) ABSTRACT In this study, the self condesation reactions of cyclic and acyclic ketones by W(CO)6 / CCI4 / hv catalyst system was investigated for the first time. It has been concluded that the analysis of cyclohexanone andcyclopentanone as cyclic ketones ended up with products which showed positive reaction whereas the analysis of 2- butanone and acetone as acyclic ketones showed no such condensation reactions. Cyclohexanone, being a cyclic ketone, is readily converted with high selectivity to 2- cyclohexylidene-cyclohexanone in one step. In order to find out the optimum experimental conditions in which this product forms and to recommand a suitable reaction mechanism, the parameters which are likely to effect this reaction, like temperature, the solvent, ketone / W(CO)f> rale, (he radiation time have been searched. According to these, change in ketone / W(CO)6 rate showed no catalytic effect with no increment in product formation. The experiment results concerning the radiation time show that ray sending for a period of one hour was sufficent. The increment of temperature had no positive effect on product formation on the contrary showed some amount of decrease. The addition of other solvents similarly inhibited * the reaction.. According to this. information, the reaction is thought not to be a catalytic type. U ~J