Milli Eğitim Bakanlığının kurumsal imaj algısı: Konya örneğinde bir saha araştırması
The corporate image perception of ministry of education: A survey in the sample of Konya
  1. Tez No: 471147
  2. Yazar: SALİH GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER BAKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
İmaj yaşadığımız çağda insanların en çok kullandığı kelimelerden biridir. Bir başka ifadeyle imaj insana ait olan her alanda karşımıza çıkan bir kavramdır. Kişilerin imajlarının olduğu gibi kurumların da imajlarının olduğu bir zamanda imajın ne anlama geldiğini iyi tanımlamak gerekir. Bu bağlamda kurumlar, kurumsal imajlarına yapacakları yatırımlarla kamunun gözünde olumlu ya da olumsuz bir yer edinecektir. İnsanların tercihlerine etki eden bir kavram olarak imaj, kurumların tercih edilebilirliği noktasında önemli bir yere sahiptir. Bu hususta kurumlar tercih edilme oranlarını artırmak ya da bir diğer ifadeyle kamu tarafından iyi bir kurum olarak tanınmak ve tanımlanmak için kurumsal imajlarına önem vermeleri gerekir. Bir kurumun hizmet kalitesi, iç ve dış kamusu ile olan iletişimi, kurumun kendi çevresine yaptığı yatırımlar ve kurumun tefrişatına yönelik harcadıkları o kurumun kurumsal imajını belirleyen unsurlardan bazılarıdır. Bir farklılaşma göstergesi olan kurumsal imaj kâr amacı güden kurumlar ve kâr amacı gütmeyen kurumlar ile kamu kurumları açısından önemlidir. Bu manada kamu hizmeti sunan bakanlıkların kurumsal imajları da kamusu açısından önem arz etmektedir. Ülkemizin en önemli bakanlıklarından biri olan Milli Eğitim Bakanlığının kurumsal imajının araştırıldığı bu çalışmada; Konya ili merkez ilçelerinde çalışan öğretmenlerin gözünde bakanlığın kurumsal imajının nasıl olduğu araştırılmıştır. Çalışmanın verileri yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak, 627 katılımcıya yöneltilen anket formları ile elde edilmiştir. Bu çalışmanın sonucuna göre; katılımcıların mesleklerinden memnun oldukları ve mesleklerini sevdikleri, Milli Eğitim Bakanlığının en çok kurumsal görünümüyle ilgili ve sosyal sorumlulukla ilgili çalışmalarının genel olarak kurumun imajına olumlu katkı sağladığı, ancak bakanlığın iletişim ve kalite faktörleri bakımından kurumsal imajında kısmen olumsuzluklar olduğu sonucuna varılmıştır. Bu manada Milli Eğitim Bakanlığının iletişim ve kalite faktörleri çerçevesinde katılımcılara yöneltilen maddelerin dikkat çektiği hususları önemsemesi ve bu alanlarda çalışmalar yaparak kurumsal imajını daha da iyi hale getirmesi önerilmiştir. Çalışmanın neticesinde Milli Eğitim Bakanlığının katılımcıların gözündeki imajının genel olarak olumlu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Image is the mostly used term by people in our age. In other words, image appears in all areas associated with human being. It is necessary to define the image's meaning well, because in this day and time both people have images and corporates have images, too. In this context, it is stated that corporates will take a place in society positive or negative with the enterprises on their own corporate images. Image, which has an impact on people's preferences, occupies an important place based on preferability of the corporates. In this respect, corporates needs to pay attention to their images in order to be known and be defined as a good corporate by public opinion or to increase their preferability rates. Service quality, communication with the target groups, investments for its own environment, corporate furbishing expenses are some factors which determine the corporate image of a corporate. Corporate image which is an differentiation indicator are important for institutions of non-profit, institutions of profit oriented and public enterprises. In this sense, corporate images of ministries which do community service are important with regard to public opinion. As Ministry of Education is one of the most important ministries of our country, in this study corporate image of Ministry of Education in the eyes of the teachers who works in central districts of Konya were analyzed. The data of this study have been obtained with the survey forms which were addressed to 627 individuals by face to face interview technique. According to the result of this study, it has been concluded that the participants are satisfied and love their occupations, the practices about corporate design and social responsibility of Ministry of Education contribute positively but there are some partial negativities in terms of communication and quality factors. As this point, it can be suggested that Ministry of Education can pay attention to the points about communication and quality factors which were addressed to the participants with the survey questions and work on these points in order to improve the image of Ministry of Education.As a result, it has been determined that the image of Ministry of Education in the eyes of the participants is positive generally.