Anayasa yargısında Seçim Hukuku
Election Law in Constitution Law
- Tez No: 471148
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK BİLİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü Ahmet Selim UŞAN 084134002004 Kamu Hukuku Danışmanı: Prof. Dr. Faruk BİLİR ANAYASA HUKUKUNDA SEÇİM YARGISI ÖZET Günümüz demokrasileri esas itibariyle temsili demokrasilerdir. Temsili demokrasilerin en önemli şartı etkin siyasi makamlara gelecek kişilerin seçimle belirlenmesidir. Şüphesiz seçim, bir rejimi demokrasi olarak tanımlamamız için yeterli bir şart değildir, fakat seçim olmayan bir rejime demokrasi adını verme imkânı da yoktur. Dolayısıyla seçim demokrasinin gerekli ama yeterli olmayan bir şartıdır. Tüm demokrasi tanımlarının odak noktasında yer alan seçimlerin bir anlam ifade edebilmesi, onun bir takım özelliklere sahip olmasını gerektirir. Demokratik seçim ilkeleri olarak adlandırılan bu özellikler, seçmenin iradesini hiçbir baskı altında kalmadan ortaya koymasını, oy hakkı açısından bireyler arasında fark yaratılmamasını ve seçimlerin adil bir ortamda gerçekleştirilmesini hedefler. Demokratik bir seçimin gerçekleştirilmesi için yürütülmesi gereken süreç tüm dünyada benzerlik gösterse de, ülkeler farklı seçim yönetim ve denetim modelleri benimseyebilmektedir. Bu durum, her ülkenin siyasi geleneklerinin ve anayasal sisteminin farklılığından kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
T.C. SELÇUK ÜNİVERSİTESİ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü Ahmet Selim UŞAN 084134002004 Kamu Hukuku Danışmanı: Prof. Dr. Faruk BİLİR Election Jurisdiction in Constitutional Law SUMMARY Modern-day's democracies are representative democracies virtually. The most important essential of representative democracies' is electing the people who will come to political offices. No doubt election isn't sufficient condition to identify a regime as a democracy but a regime without election can not be identified as a democracy. Accordingly election is necessary condition for democracy not sufficient condition. Elections which are the focus of democracy definitions must have some feature. That features which is named democratic election principles aim to show electorate will show his will without any pressure, not to make a difference between the individual in terms of voting rights and to take place elections in a fair environment. The process to be carried out for the realization of a democratic election is similar at all over the World but countries can adopt different models of election management and audit. This is due to differences in the political traditions and constitutional system of each country.