Milli Eğitim Bakanlığında iş sağlığı ve güvenliği hukuku
Occupational health and safety law in the ministry of national education
  1. Tez No: 674053
  2. Yazar: MURAT SARIBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLIHAN KAYIK AYDINALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Milli Eğitim Bakanlığında İş Sağlığı ve Güvenliği Hukuku başlığını taşıyan bu çalışma, ülkemizde ve dünyada oldukça önemli bir yeri olan iş sağlığı ve güvenliği konusunun, işveren ile iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin Milli Eğitim Bakanlığındaki yükümlülükleri ve sorumluluklarını güncel mevzuat üzerinden değerlendirmek için hazırlanmıştır. Çalışmada İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun amacı ve kapsamı doğrultusunda, Milli Eğitim Bakanlığının iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin mevzuatı incelenmiştir. Milli Eğitim Bakanlığında işveren ve işveren vekili sorumlulukları, iş sağlığı ve güvenliği uzmanı ile işyeri hekimi görevlendirilmesi, iş güvenliği uzmanı ile işyeri hekiminin idari, hukuki ve cezai sorumluluğu mevzuat ve yargı kararları ışığında açıklanmıştır. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun Milli Eğitim Bakanlığında etkin olarak yürütülmesi için İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi kurulması ve koordinatör, büro yöneticileri görevlendirilmesi işleyişi açıklanarak, kamu işyeri olan Milli Eğitim Bakanlığında iş sağlığı ve güvenliği kavramlarının anlaşılmasına yardımcı olacak tespitler yapılmaya çalışılmıştır. İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunundaki iş sağlığı ve güvenliği kavramlarının Milli Eğitim Bakanlığında uygulanması, Milli Eğitim Bakanlığının konuyla ilgili yayımladığı mevzuat, Kanunun uygulanması bakımından muhatap olunacak işveren ve işveren vekili ile görevlendirilecek iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin, idari, hukuki ve cezai sorumlulukları, Milli Eğitim Bakanlığında çalışanların istihdam şekilleri, çalışanların ve işverenlerinin hak, sorumluluk ve yükümlülükleri incelenmiştir. İş sağlığı ve güvenliği kavramlarının ülkemizdeki en büyük kamu işyeri olan Milli Eğitim Bakanlığında kurumsal yapıya kavuşturulması için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, titled Occupational Health and Safety Law in the Ministry of National Education, has been prepared to determine the administrative legal and criminal responsibilities of employers and occupational health and safety professionals in the Ministry of National Education through the current legislation in ensuring occupational health and safety, which has a very important place in our country and in the world. In the study, in line with the purpose and scope of the Occupational Health and Safety Law, the legislation on occupational health and safety in the Ministry of National Education was examined. The responsibilities of employer and employer representative in the Ministry of National Education and the assignment of occupational safety experts and workplace physicians in the Ministry of National Education were explained in the light of legislation and judicial decisions. For the effective implementation of the Occupational Health and Safety Law in the Ministry of National Education, the establishment of the Workplace Health and Safety Unit and the assignment of coordinators and office managers were explained, and the determinations that would help to understand the concepts of occupational health and safety in the Ministry of Education, which is a public workplace, were made. The implementation of the occupational health and safety concepts in the Law on Occupational Safety in the Ministry of National Education, the legislation published by the Ministry of National Education on the subject, the administrative, legal and criminal responsibilities of the employer and employer representatives to be addressed in terms of the implementation of the Law, rights, responsibilities and obligations of employees and employers in the Ministry of Education were examined. Suggestions were made for the institutionalization of occupational health and safety concepts in the Ministry of National Education, which is the public workplace.