Milli Eğitim Bakanlığı 2019-2023 stratejik planının öğretim programlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the Ministry of National Education 2019-2023 strategic plan on curriculum
  1. Tez No: 808245
  2. Yazar: FERİT ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ETEM YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Strateji; belirlenen amaç ve hedeflere varmak için takip edilecek, izlenecek yol ve yöntem anlamında kullanılır. Herhangi bir yapılanmada, belirgin bir şekilde stratejinin varlığından söz edebilmek içinde stratejik planlama sürecinin oluşturulması gerekir. Hayatın her anında, bireysel, kurumsal veya kamusal bir alanda, belli bir zaman diliminde belli bir maliyetle belirlenen hedeflere ulaşmak ve bu süreci sağlıklı bir şekilde yürütmek için iyi hazırlanmış stratejik planlarınız olmalıdır. Stratejik planlama, kurumun veya kuruluşun, mevcut durumuna ilişkin verilerin tespit edilerek gelecekte öngörülen hedefleri oluşturma ve bu hedeflere varma sürecidir. Tüm dünyada uygulanan stratejik yönetim ve planlamanın 5018 sayılı Kamu Mali Yönetim Kanunu'nun 10.12.2003 tarihinde Resmi Gazete'de yürürlüğe girmesinin ardından, ülkemizdeki tüm resmi kurum ve kuruluşlar üniversiteler ve belediyeler tarafından yapılması zorunlu kılınmıştır. Eğitim-öğretim faaliyetlerinin yürütüldüğü Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) da 5018 sayılı Kanun'un Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından stratejik planlama sürecini başlatılmış olup ilk olarak 2010- 2014 yılını kapsayan stratejik plan hazırlanmıştır. Daha sonra 2014-2019 yıllarını kapsayacak şekilde ikinci stratejik plan ve hala yürürlükte olan 2019-2023 yıllarını kapsayacak şekilde üçüncü plan hazırlanarak, bakanlığının temel politikalarına yön vermek için uygulamaya konulmuştur. 5018 sayılı Kanun ile stratejik planlama sürecine giren, Milli Eğitim Bakanlığı'nın esasında temel ve önemli bir sorumluluğu eğitim-öğretim sürecinin ülke genelinde sağlıklı ve başarılı bir şeklide yürütülmesidir. Bu sürecin önemli bir ayağını ise öğretim programları oluşturur. Öğretim programları eğitimöğretim sürecinin nasıl yapılacağına ilişkin temel bir kılavuz olma özelliği taşır. Ayrıca eğitimöğretim sürecinin standartlarının yer aldığı önemli bir belgedir. Öğretim programları genel bir tanımla bir dersin öğretimi ile ilgili bireylere kazandırılması için tasarlanan tüm etkinlikleri içeren yaşantılar süreci olarak tanımlanır. Bir öğretim programı temelde öncelikle hedef öğesinden akabinde hedeflerin kazandırılması için belirlenen içerikten daha sonra kazanımların nasıl kazandırılacağını belirleyen öğretme-öğrenme sürecinden son olarak da sınama durumlarına ilişkin ögelerinden oluşur. Gerek stratejik planlanmanın önemi ve gerekse öğretim programlarının içeriği ve önemi açasından bakıldığında, Milli Eğitim Bakanlığı için stratejik planlama ile öğretim programlarının eğitim-öğretim sürecinin sağlıklı, planlı ve istendik bir formatta yönetilmesinde oldukça önemli birer rol aldıkları söylenebilir. Araştırmanın genel amacı kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı'nca 2019-2023 yılları arasında yapılan stratejik planlamaya ait amaç ve hedefler içerisinde yer alan içeriklerin yine bu yıllar arasında yürürlükte olan ve planlanan öğretim programlarının değişimine nasıl yol açtığı, hangi etkileri bıraktığı ve öğretim programının ögelerini nasıl etkilediği, stratejik planlamadaki hedeflerin ve bu hedeflerin gerçekleşmesi için ortaya konan stratejileri ile yapılan faaliyetlerin, öğretim programı ve ögelerini nasıl ve ne ölçüde değişime uğrattığı araştırılmıştır. Araştırma nitel araştırma yöntemleri çerçevesinde doküman analizi çalışması kullanılarak yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
Strategy is used to mean the path and method to be followed to reach the determined goals and objectives. In any organization, a strategic planning process must be established in order to be able to talk about the existence of a strategy in a clear way. You should have wellprepared strategic plans in order to reach the targets determined at a certain cost in a certain time period and to carry out this process in a healthy way in every moment of life, in an individual, institutional or public area. Strategic planning is the process of establishing and reaching the targets foreseen in the future by determining the data regarding the current situation of the institution or organization. After the publication of the Law No. 5018 in the Official Gazette, the strategic planning process was started in the Ministry of National Education, where education and training activities are carried out, and a strategic plan covering the years 20102014 was prepared. Then, the second strategic plan to cover the years 2014-2019 and the third plan to cover the years 2019-2023, which is still in effect, were prepared and put into practice to guide the basic policies of the ministry. A fundamental and important responsibility of the Ministry of National Education, which entered the strategic planning process with the Law No. 5018, is to carry out the education-training process in a healthy and successful way throughout the country. An important part of this process is the curriculum. Curriculum has the feature of being a basic guide on how to do the education-teaching process. It is also an important document that includes the standards of the education process. Curriculum with a general definition; It is defined as the process of experiences that includes all the activities designed to teach a lesson to individuals. A curriculum basically consists of the objective element, then the content determined for the acquisition of the objectives, then the teaching-learning process that determines how the gains will be gained, and finally the elements related to the test situations. Considering both the importance of strategic planning and the content and importance of the curriculum, it can be said that strategic planning and curriculum for the Ministry of National Education play a very important role in the management of the education-teaching process in a healthy, planned and desired format. Within the scope of the general purpose of this research; The contents of the objectives and targets of the strategic planning made by the Ministry of National Education between the years 2019-2023; how it caused the change of the curricula that were in force and planned between these years, what effects it left and how it affected the elements of the curriculum, how and to what extent the objectives in strategic planning and the strategies put forward for the realization of these goals and the activities carried out changed the curriculum and its elements have been researched. The research was carried out using document analysis study within the framework of qualitative research methods.