Th-U Tabanlı yakıtların yeniden işlenmesi : Akım şeması hesaplamaları
- Tez No: 47116
- Danışmanlar: DOÇ.DR. H. OKAN ZABUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
TÜRKÇ ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük)(TÜBİTAK/TÜRDOK Abstrakt Hazırlama Kılavuzunum! Kulanınım*.) Nükleer güç üretiminde U-Pu yakıt çevrimi baskındır ve yeniden işleme teknolojisi de U tabanlı yakıtlar üzerine yoğunlaşmıştır. Dünyadaki Th rezervinin büyüklüğü göz önüne alındığında, Th'\m nükleer yakıt olarak sahip olduğu potansiyel önem daha iyi anlaşılmaktadır. Th yakıt çevrimi özerine araştırmalar ve çalışmalar pek çok ülkede devam etmektedir. Bu çalışma 77z-tabanlı yakıtların yeniden işlenmesi için, bir pilot tesisin dizaynında kullanılabilecek akım şeması hesaplamaları üzerine yoğunlaşmıştır. Referans olarak bir HTGR yakıt evrimi seçilmiş, besleme çözeltisindeki konsantrasyonlar referans çevrimdeki kullanılmış yakıt kompozisyonuna göre belirlenmiştir. Akım şeması hesaplamaları için, literatürden sağlananan dağılım katsayıları eşitlikleri kullanılarak, biri ekstraksiyon kısmı hesaplamaları diğeri de yıkama kısmi hesaplamaları için olmak üzere iki bilgisayar programı içeren bir model sunulmuştur. Hesaplamalarda kullanılan dağılım katsayıları eşitliklerinin sisteme uygunluğu tartışılmış, standart DİT Thorex metodundaki temel işlemlerin (temizleme, Th ayrana ve U sıyırma çevrimleri) akım şeması hesaplamaları bahsedilen modelle gerçekleştirilmiş ve Th ve U ürünleri için elde edilen temizleme faktörleri ve kazanımlar yeterli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT (en fayla 9.50 sftzciiV) Although, U-Pu fuel cycle is dominant in nuclear power production and reprocessing technology is concentrated on U-based fuels, Th has a potential importance as nuclear fuel and research and studies about Th fuel cycle have been carried out in many countries. This study focuses on flow sheet calculations which may be used during design of a pilot facility for reprocessing of Th-based fuels. An HTGR fuel cycle has been selected as the reference fuel cycle and a model has been developed in order to perform the flow sheet calculations. The model consists of two computer programs, one of which performs extraction section calculations and the other scrubbing section calculations using the expressions for distribution coefficients of solutes of interest obtained from literature. Recoveries and decontamination factors determined by performing flow sheet calculations for all basic cycles of Thorex (a codecontamination, a Th partition and a U stripping cycle) have been found to be adequate.