Ergenlerin saldırgan davranışları, baba katılımı ve baba katılımının yordayıcıları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining the relation between aggressive behaviors of adolescents, father involvement and predictors of father involvement
  1. Tez No: 471169
  2. Yazar: HİLAL KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TELAT GÜL ŞENDİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın ilk amacı, baba katılımını ve baba katılımının yordayıcılarını (babaların kendi babalarının baba katılımı, baba yeterliği, annelik bekçiliği) kapsayan bir modelin sınanmasıdır. Çalışmanın ikinci amacı ise baba katılımı ve ergenlerin saldırgan davranışları arasındaki ilişkide biçimlendirici değişkenleri (babaların kendi babalarının baba katılımı, annelik bekçiliği) incelemektir. Çalışmanın örneklemini 311 baba ve çocuk çifti oluşturmaktadır. Babaların yaş ortalaması 45.17, çocukların yaş ortalaması ise 14.90'dır. Babalar Baba Katılım Ölçeği-Baba Formu, Annelik Bekçiliği Ölçeği ile Ebeveyn Rolüne İlişkin Kendilik Algısı Ölçeği-Yeterlilik alt boyutunu, çocuklar ise Baba Katılım Ölçeği-Çocuk Formu ile Olumlu Sosyal ve Saldırgan Davranışlar Ölçeği-Saldırgan Davranış alt boyutunu doldurmuştur. Bulgulara göre, baba yeterliği ve annelik bekçiliği arasında ilişki saptanamamıştır. Dolayısıyla baba katılım modelinde baba yeterliği ve annelik bekçiliği arasındaki yol dahil edilmeden iki farklı model sınaması gerçekleştirilmiş ve modellerden birinin daha kabul edilebilir olduğu görülmüştür. Yanı sıra moderatör analizler baba katılımı ve ergenlerin saldırgan davranışları arasındaki ilişkide annelik bekçiliğinin biçimlendirici rolünün olduğunu, ancak babaların kendi babalarının baba katılımının biçimlendirici rolünün olmadığını ortaya koymuştur. Bu çalışmanın en önemli katkısı baba katılım modelini inceliyor olması ve annelik bekçiliği kavramını çalışıyor olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The first purpose of this study is to test a model including father involvement and predictors of father involvement (fathers' own fathers' involvement, paternal self-efficacy, maternal gatekeeping). The second purpose of this study is to examine some moderator variables (fathers' own fathers' involvement, maternal gatekeeping) in relationship between the father involvement and aggressive behaviors of adolescents. The sample of this study is consisted from 311 fathers-child pairs. The mean of the ages of fathers is 45.17, and the mean of the ages of children is 14.90.The fathers filled Father Involvement Scale-Father Form, Maternal Gatekeeping Scale and Self Perception of Parental Role-Efficacy subtest, children filled Father Involvement Scale-Child Form and Prosocial and Aggressive Behaviors Questionnaire- Aggressive Behaviors subtest. According to the findings, there was no correlation between paternal self-efficacy and maternal gatekeeping. Thus, the path between paternal efficacy and maternal gatekeeping didn't not attach to the father involvement model and two different models were examined, it was seen that one of the models was more acceptable than the other. Besides, moderator analyses revealed that maternal gatekeeping had a moderator role, but fathers' own fathers' involvement didn't have a moderator role in relationship between father involvement and aggressive behaviors of adolescents. The most important contribution of this study is testing the father involvement model and examining maternal gatekeeping.