Ergenlerde spoara katılımın saldırgan davranışlar üzerine etkilerinin incelenmesi
Effect of sport participation on aggressive behaviors in adolescents
  1. Tez No: 225950
  2. Yazar: FATİH KABAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ergenlerde spora katılımın saldırgan davranışlar üzerine etkilerin incelenmesi.Bu çalışmanın amacı spor yapan ergenlerle spor yapmayan ergenlerin saldırgan davranışlarının incelenmesidir. Katılımcıların saldırganlık düzeyleri, lisanslı ve lisanslı olmama, anne-baba eğitim düzeyi, anne bana mesleği, ailenin ekonomik durumu ve cinsiyete göre ele alınmıştır.Veri toplama aracı olarak Kocatürk tarafından geliştirilen saldırganlık ölçeği kullanılmıştır. Çalışmaya Adana ili Seyhan ve Yüreğir ilçelerindeki Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı liselerden tabakalama yöntemiyle farklı sosyo ekonomik düzeyden 10 lise belirlenmiştir. Seçkili örnekleme yöntemiyle bu liselerde öğrenim gören öğrencilerin lisanslı spor yapıp yapmama durumuna göre toplam 600 öğrenciye ölçek uygulanmıştır. Araştırmacı ve beden eğitimi öğretmenleriyle beraber belirlenen öğrencilere uygulanan saldırganlık ölçeğinden toplam 407 tanesi değerlendirilmeye uygun bulunmuşturAraştırma sonucunda, öğrencilerin lisanslı sporcu durumlarına, anne-baba meslek ve anne-baba eğitim düzeylerine göre saldırganlık puanları arasında anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir. Ancak cinsiyete ve ailenin aylık gelir düzeyine göre öğrencilerin saldırganlık puanları arasında istatistiksel anlamda bir fark olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Effect of Sport Participation on Aggressive Behaviors in AdolescentsThe purpose of this study is to investigate the effect of sport participation on the aggressive behavior of the high school students. The aggressive behavior of the students are compared with whether being competitive or not, education and economical levels of their parents.Data collection instrument used in this study is ?Aggression scale? developed by Kocaturk. Data collected from 407 highscool students (212 female 195 male) age between 16,02±1 who are attended this study as a volunteer. Data were analyzed with two way ANOVA model in SPSS 11,5 statistical program.