Birinci Dünya Savaşı'nda Yemen cephesinde lojistik faaliyetler
Logistics activities on the yemen front in The First World War
- Tez No: 471171
- Danışmanlar: PROF. DR. FERUDUN ATA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Lojistik faaliyetler, iaşe, ibate, nakliye ve sıhhiye hizmetlerinden oluşan bir zincirdir. Bu faaliyetler, savaşların kazanılmasında ya da kaybedilmesinde önemli bir etkiye sahiptir. Lojistik faaliyetler vasıtasıyla cephe ile iç kesimler arasında kesintisiz bilgi edinmek mümkün olacağından hem savaşın gidişatı hakkında bilgi edinilmekte hem de cephede savaşan ordunun ihtiyaçları giderilmektedir. Birinci Dünya Savaşı orduların lojistik faaliyetleri açısından önemli bir sınav olmuştur. Çünkü dünya ülkeleri ilk defa top yekûn bir savaş içine girmiştir. Bu sebeple seferberlik için çağrılan insan sayısı artmış ve insanlar üretici konumdan tüketici konuma geçmiştir. Üstelik savaşın beklenenden uzun sürmesi hem cephede hem de cephe gerisinde lojistik faaliyetler bakımından büyük sıkıntılara neden olmuştur. Birinci Dünya Savaşı'nın önemli cephelerinden biri de Yemen cephesiydi. Zira bu cephede alınacak bir başarı İngilizlerin sömürgeleri ile olan bağlantısını keserek savaş için gerekli olan insan ve malzeme ikmalini sekteye uğratabilirdi. Fakat bu bölge başlangıçta Osmanlı Devleti Birinci Dünya Savaşı sefer planının dışında tutulduğu için askeri yığınaktan mahrum kalmıştı. Ayrıca bölgenin merkezden uzak olması ve ulaşımda yaşanan birtakım güçlükler sebebiyle lojistik faaliyetlerin yürütülmesinde çeşitli problemler ortaya çıkmıştı. Bu çalışmanın amacı Birinci Dünya Savaşı'nda 7. Kolordu'da (Yemen) lojistik faaliyetlerin nasıl yürütüldüğünü hem Türkiye'deki arşivler hem de Yemen Milli Arşivi'nden alınan belgeler ışığında orta koymaktır.
Özet (Çeviri)
Logistics is a chain of activities, subsistence, accommodation, transportation, and sanitary services.These activities have an important effect in winning or losing wars.By means of logistics activities, it is possible to obtain uninterrupted information between the front and the inner sections, so that both the information about the war and the needs of the fighting armies are eliminated.The First World War was an important test for the logistics of the armies.Because, for the first time in the world, countries have entered into a total battle.For this reason, the number of people called for mobilization has increased and people have moved from the producer position to the consumer position.Moreover, the long-lasting war has caused great distress in terms of logistics activities both on the front and behind the front. One of the important fronts of the First World War is the Yemen front.An achievement on this front could have cut the link between the British and the colonies, which would have required the supply of man and material for the war.But this region was originally deprived of military power because it was excluded from the plan of the First World War of the Ottoman Empire.Moreover, due to the fact that the zone is far from the center and some difficulties in transportation, various problems have arisen in carrying out logistic activities. The aim of this study is to focus on the logistics activities in the 7th Corps (Yemen) in the First World War, both in the archives in Turkey and in the documents of the Yemeni National Archives.