Akne vulgaris tedavisinde topikal %1'lik nadifloksasin ile topikal %4'lük eritromisinin etkinlik ve güvenilirlik karşılaştırması
Clinical and bacteriological evaluation of nadifloxacin 1% cream versus erythromycin 4% gel in the treatment of mild-to-moderate facial acne vulgaris: A randomized study
  1. Tez No: 471178
  2. Yazar: PELİN DOĞA ÜSTÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE TÜLİN GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Antibiyotikler, yıllardır inflamatuar akne tedavisinin esasını oluşturmuştur. Öte yandan, antibiyotiklere ve özellikle eritromisine karşı dirençli propionibakterilerin ortaya çıkması tedavi başarısızlıkları ile sonuçlanmaktadır. Bu nedenle gelecek yıllarda da, akne tedavisinde başarılı olabilmemiz için, iyi bir etkinlik ve güvenilirlik profilinin yanı sıra dirençli bakteri gelişimi için düşük potansiyel taşıyan yeni antibiotiklere ihtiyacımız vardır. Bu çalışmada, yüz yerleşimli akne vulgaris tedavisinde %1'lik nadifloksasin krem ile %4'lük eritromisin jelin klinik ve bakteriyolojik olarak etkinlik ve güvenilirliğinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yüzünde hafif-orta şiddetli akne vulgarisi olan toplam 100 hasta (yaş aralığı: 14- 30) 12 hafta boyunca, günde 2 kez %1'lik nadifloksasin krem (Grup I) veya %4'lük eritromisin jel (Grup II) kullanmak üzere iki gruba randomize edildi. Tüm hastalar haftada 2 kez %0.05'lik tretinoin krem de kullandı. Her iki grup lezyon sayısı, global akne derecelendirme skoru, hastanın ve araştırmacının tedavi başarısını değerlendirmesi ve yan etkiler göz önüne alınarak karşılaştırıldı. Propionibacterium acnes ve Staphylococcus epidermidis'in üreme oranları hesaplandı.. Ayrıca, nadifloksasin ve eritromisinin minimum inhibitör konsantrasyon değerleri kullanılarak, bu iki antibiyotiğin bakteriyel antibiyotik direnci ölçüldü. Her iki tedavi de 12. haftada her tip akne lezyonun sayısında ve global akne derecelendirme skorlarında benzer şekilde anlamlı oranda azalma sağladı. Grup I'de tedavi memnuniyeti, Grup II'dekine oranla daha iyiydi. Ancak, araştırmacının global tedavi değerlendirmesi göz önüne alındığında, iki grup arasında bir fark gözlenmedi. Mikrobiyolojik değerlendirmede her iki grupta da Propionibacterium acnes ve Staphylococcus epidermidis üreme oranlarını arasında anlamlı bir fark yoktu. Eritromisine dirençli Propionibacterium acnes ve Staphylococcus epidermidis ve nadifloksasine dirençli Propionibacterium acnes kolonizasyonları her iki grupta da benzerdi. Grup I'de tedavi sonunda Staphylococcus epidermidis'in üreme oranları anlamlı oranda azalmasına rağmen, nadifloksasine dirençli Staphylococcus epidermidis kolonizasyonunda artış oldu. Her iki tedavi de iyi tolere edildi, görülen tüm yan etkiler benzer ve hafif şiddetliydi, ancak eritromisin kullananlarda kuruluk ve deskuamasyon daha sıktı. Yüzde görülen hafif-orta şiddetli akne vulgaris tedavisinde %1'lik nadifloksasin kremö %4'lük eritromisin jel kadar etkili ve güvenilirdir. Her ne kadar nadifloksasinin Staphylococcus epidermidis'e karşı antibakteriyel etkinliği eritromisinden daha iyi olsa da,nadifloksasin dirençli suşların gelişimine yol açabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Antibiotics have been the mainstay of inflammatory acne treatment for years. However, antibiotic and especially the erythromycin-resistant propionibacteria have been isolated with an increased frequency, resulting in treatment failure. Therefore, new antibiotics with a good efficacy and tolerability, and a low potential for the development of resistant bacterial species, are in need for the future success of acne therapy. The aim of this study was to evaluate the clinical and bacteriological efficacy and safety of nadifloxacin 1% cream versus erythromycin 4% gel in the treatment of facial acne vulgaris. A total of 100 patients (age range: 14-30 years) with mild-to-moderate facial acne vulgaris were randomized to receive nadifloxacin 1% cream (Group I) or erythromycin 4% gel (Group II) twice daily for 12 weeks. All the patients were also prescribed tretinoin 0.05% cream twice weekly. Both groups were compared regarding the lesion counts, global acne grading score, the subject self-assessment and the investigator's global assessment of the therapy, and the adverse effects. The growth ratios of Propionibacterium acnes and Staphylococcus epidermidis were evaluated. Also, the bacterial antibiotic resistance was assessed by using the minimum inhibitory concentration values of nadifloxacin and erythromycin. Both treatments caused significant similar reductions in all types of acne lesion counts and the global acne grading scores by week 12. The treatment satisfaction in Group I was better than the one in Group II. However, no difference was observed between the two groups in the respect of the investigator ratings. Microbiological evaluation revealed no significant differences regarding the growth ratios of Propionibacterium acnes and Staphylococcus epidermidis in both groups. The erythromycin resistant Propionibacterium acnes and Staphylococcus epidermidis, and the nadifloxacin resistant Propionibacterium acnes colonizations were similar in both groups. The growth ratios of Staphylococcus epidermidis were significantly decreased, though the nadifloxacin resistant Staphylococcus epidermidis colonization was significantly higher in Group I at week 12. Both treatments were well-tolerated, and all the adverse effects were mild and similar, yet erythromycin associated with increased skin dryness and peeling. We conclude that nadifloxacin 1% cream is as efficacious and safe as erythromycin 4% gel in the treatment of mild-to-moderate facial acne vulgaris. Although nadifloxacin's antibacterial efficacy against Staphylococcus epidermidis is partially better than erythromycin, it may cause the development of resistant species.