Belgesel sinemada bakış açısı ve anlatıcı
Point of view and narrator in documentary cinema
  1. Tez No: 471215
  2. Yazar: GÖKHAN EVECEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, bir anlatı biçimi olan belgesel sinemada bakış açısı ve anlatıcı kavramlarının karşılığı incelenmektedir. Anlatı metninin omurgasını oluşturan kişi, mekan ve zaman gibi unsurların olay örgüsüne dönüşmesi, belirlenen bir bakış açısı ve anlatıcı aracılığıyla gerçekleşir. Bakış açısı, anlatı tasarımlarında olayların kimin algısıyla seyirciye sunulduğu ile ilgilidir. Anlatıcı ise anlatı metninin öyküsünü izleyiciye aktarmakla görevlendirilmiş bir varlıktır. Anlatıcı ve bakış açısına dair gerçekleştirilen çözümlemeler, anlatı metninin yapısının kavranması ve aynı zamanda anlatım biçimiyle de ilgili olması yönüyle önem taşımaktadır. Bir kişiyi, olayı, olguyu belli bir kesinlikte ve doğrulukta yansıtmayı hedefleyen belgesel sinema, aynı durumun farklı kesimlerce nasıl algılandığını anlatabilmek için farklı bakış açıları ve anlatıcıları kullanabilmektedir. Bu çalışmada bakış açısı ve anlatıcı kavramlarının derinlikli bir şekilde incelenmesi amacıyla ve farklı bakış açıları ve anlatıcı yapısı taşıması sebebiyle“Exit Through The Gift Shop”adlı belgesel film seçilmiştir. Filmin çözümlemesi, Gerard Genette'in“Anlatı Söylemi”kuramında yer alan“Kip”ve“Ses”kategorileri altında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, resiprocity of notions of narrator and documentary film which is a narration style, is examined. Conversation to the story arc of elements like persona, time and place that constitude the backbone of the text of narrative is realized through narrator and point of view. Point of view in narrator representation is about with whose sensation the events are represented to the audience. As for the narrator, a being who is commissioned with transmitting the story of the text of narrative to the audience. Analysis, realized about narrator and point of view is important for understanding of the structure of the text of narration and also being related to the narration style. Being intent to reflect a person, event or action with a certain definitude and accuracy, documentary film may use different narrators and points of view for telling how the same situation can be understood by different regions. In this study, with the intention of deep examination of concepts of narrator and point of view and because of carring different points of view and narrator, the documentary film“Exit Through the Gift Shop”has been choosen. Analysis of the film has been realized under the categories of“Mode”and“Voice”which takes place in the Gérard Genette's theory of“Narrative Discourse”.