Televizyon yayınlarında yer alan cinsel içeriklerin çocukların gelişimleri üzerindeki rolü (Konya Meram, Selçuklu, Karatay ilköğretim okulları üzerine bir araştırma)
The role of sexual content of television broadcast on pediatric development (a research on primary schools from Meram, Selcuklu, Karatay in Konya)
- Tez No: 471216
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KASIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Radyo-Televizyon, Education and Training, Psychology, Radio and Television
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
İçinde bulunduğumuz yüzyılda, çocuk gelişimi ve kitle iletişim araçları arasında sıkı sıkıya bir ilişki vardır. Bu araçların, çocuklar için en etkili olanı ise televizyondur. Çalışmanın temel amacı, televizyonun çocuklar üzerindeki rolünü araştırarak, televizyon yayınlarındaki cinsel içeriklerin çocukların ruhsal gelişimlerinde etkisi olup olmadığını açığa çıkarmaktır. Bu amaçla gerçekleştirilen çalışmada, Konya'da 4 farklı bölgede seçilen 385 denek katılmaktadır. Edinilen bulgular, yüzyüze yapılan görüşmelerden elde edilen veriler ile bütünlük sağlamaktadır. Çocuklar televizyon yayınlarından etkilenmektedir. Çocuklar televizyon yayınlarında çıkan dizi oyuncularının yerinde olmak istemektedir. Televizyon dizilerinde yer alan cinsel içerikli yayınlar, çocuklardaki cinsel dürtülerin normalden önce uyarılmasında ve çocukların cinsel bilgi edinmeye normalden önce başlamasında etkendir. Açık/çıplak insan görüntüleri çocukları rahatsız ederken, müstehcen yayınlarla çocukların yanında karşılaşan ailelerin telaşa kapıldığı, çocuğun gördüğü görsel hakkında bilgi vermek yerine televizyon kanalını değiştirdiği hem nicel hem de nitel verilerde tespit edilen sonuçlar arasındadır. Çalışmaya katılan denekler dünyaya nasıl geldiklerini merak etmektedir. Hayatta en çok ailelerine değer veren çocuklar, bilgi kaynağı olarak anne ve babasını gördüğü, bu sonuçla çalışmamızda çocuk ve anne baba iletişiminin önemi açığa çıkarılmaktadır. Ailesinden yeterli bilgi alan çocuğun diğer kaynaklara yönelme ihtiyacı duymayacağı da belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the century we are involved, there is a close relationship between child development and the mass media. The most effective of these tools for children is television. The main purpose of the study is to investigate the role of television on children and to reveal whether the sexual content of television broadcasts is an effect on children's psychological development. In this study, 4 different regions are selected in Konya and have participated 385 subjects in the study. Findings obtained provide completeness with the data obtained from interviews made with centipedes. Children are influenced by television broadcasts.The children want to be in the position of the TV series's cast. Sexual content on TV series is a factor on arousal of sexual stimulation of the children heterochronicly and beginning to acquire sexual information much earlier. While naked human imagery disturbs children, obscene publications are among the consequences of both quantitative and qualitative evidence that parents who meet with their children are in a hurry and exchange television channels instead of giving information about the visuals they see. Participants in the study are wondering how they came to the world. The children who value the most families in life, see their parents as the source of information, and as a result of our study, the importance of family communication comes to the light. It is also stated that the child who receives enough information from his/her family will not need to go to other sources.