İşletmelerde iş güvenliği kültürü ve iş güvenliği performansı: Konya ilinde bir araştırma
Business safety culture and business safety performance at managements: A research in Konya
  1. Tez No: 471214
  2. Yazar: ASLI SANCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ZERENLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
İnsanlık tarihinin günümüze kadar gelişmesinde büyük rol oynayan çalışma eylemi, insanlığın varlığını sürdürmesi ve geliştirmesi amacıyla, vahşi doğa ile olan mücadelesiyle başlamış ve gün geçtikçe artmıştır. Günümüzde zamanının büyük bir bölümünü iş ortamında geçiren çalışanların işyerlerinde sağlıklı ve güvenli bir ortama sahip olmaları gün geçtikçe önem kazanmıştır. Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisinde ikinci sırada yer alan güvenlik kavramı evrensel nitelikli temel bir insan ihtiyacıdır. İşçi sağlığı ve iş güvenliği için yapılan uygulamalar, çalışanların sağlık ve güvenliklerinin korunmasına ve işyeri ortamının sağlıklı ve güvenli bir yer haline getirilmesine yöneliktir. İş sağlığı ve güvenliğine verilen önemin artması ile işletmeler, güvenlik düzeyini yükseltmek amacıyla işletmede iş güvenliği yönetimi sistemini kurmaya ve iş güvenliği kültürünü oluşturmaya yönelmiştir. İşletmelerde iş güvenliği kültürünün iş güvenliği performansı üzerine etkisini farklı güvenlik performansı kriterleri ile incelemesi üzerine yapılan çalışma üç temel bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölümünde işletmelerde örgüt kültürü, güvenlik kültürü, güvenlik kültürünün ölçülmesi, iş güvenliği, iş güvenliği performansı kavramları ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde işletmelerde iş güvenliği kültürünün iş güvenliği performansı üzerine etkisini farklı güvenlik performansı kriterleri ile incelenmeye çalışılmıştır. Konya ilinde inşaat sektöründe faaliyet gösteren firmaları kapsayan bir araştırmanın , metodolojisi ve araştırma sonucunda elde edilen bulgular, konuya ilişkin hipotezler değerlendirilerek öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Working activity as a key role actor among the history of humanity, started with struggle against wild environment and increased day by day with a purpose to survive and to develop presence of humanity. Nowadays it has become more important for employees who spends most of tehir time at business, to own a healthy and safe business environment. Safety as the second stage of Hierarchy of Needs of Maslow, is a universal requirement of human being. Applications in order to ensure epmloyee health and business safety, are intended to make the business environment as a healthy location and to protect health and safety of employees. Managements with the means of increasing importance of business health and safety, are tend to create a business safety culture and a business safety management system in order to increase safety level. This study which is aiming to examine the effects of business safety culture of managements in terms of safety performance criteria, contains three main parts. Organisation culture, safety culture, measuring of safety culture, business safety, business safety performance issues are handled at the first two parts. The effects of business safety culture on the business safety performance is examined at the last part in terms of various safety performance criteria. Findings obtained from methodology and research of a study including companies at construction sector in Konya province and hypothesis related to issue are evaluated.