'Aşk Hikayesi' filmi bağlamında sinema verite türünde iki farklı paralel öykü anlatımının kuramsal karşılaştırılması
Theoretical comparison of two different parallel storytellings in the cinema verite type in the context of the movie 'Love Story'
  1. Tez No: 837612
  2. Yazar: UĞUR BARAN KASIRGA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Güzel Sanatlar Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
“Cinéma vérité”, 1960'larda Fransa'da ortaya çıkan bir belgesel film yapımı tarzıdır.“Cinema Vérité”terimi,“gerçek sinema”veya“gerçek film”anlamına gelir ve film yapımcısının müdahalesi olmadan ortaya çıkan gerçekliğin yakalanmasını vurgular. Bu belgesel tarzını kullanan film yapımcıları, gerçek hayattaki durumları ve olayları olduğu gibi sahneye koymadan veya senaryo yazmadan yakalamaya çalışırlar. Bir yakınlık ve yakınlık duygusu yaratmak için genellikle elde tutulan kameraları kullanırlar ve dış ses anlatımı veya uzmanlarla röportajlar gibi geleneksel belgesel tekniklerinden kaçınırlar. Sinemada romantik hikaye anlatımı ise, onlarca yıldır film endüstrisinin temelini oluşturmuştur. İster talihsiz aşıkların klasik bir hikayesi, ister modern bir aşk hikayesi olsun, romantik filmlerin güçlü duygular uyandırma ve izleyicileri nefessiz bırakmak gibi bir etkisi vardır. Başarılı bir romantik filmin en önemli yönlerinden biri, başrol oyuncuları arasındaki kimyadır. İki oyuncunun doğal bir kimyası olması, aşk hikâyesinin daha gerçekçi ve inandırıcı olmasını sağlar. Seyirci, onları hikayenin içine çeken ve sonuca yatırım yapmalarını sağlayan karakterler arasındaki çekiciliği ve gerilimi hissedebilir. Genel olarak, sinemada romantik hikaye anlatımı, karakterler ve seyirci arasında duygusal bir bağ oluşturmakla ilgilidir. Böylece izleyicileri sevginin gücüne inandırmak ve onlara bir umut ve olasılık duygusu bırakmak işin esasını oluşturur. Cinema verite ve romantik dramayı birleştirmek, izleyiciler için ilginç ve benzersiz bir sinema deneyimi yaratabilir. Cinema verite, gerçekçiliği ve orijinalliği vurgulayan bir belgesel film yapımı tarzıdır, romantik drama ise tipik olarak karakterler arasındaki duyguları ve ilişkileri araştıran kurgusal bir anlatı içerir. Öte yandan romantik dram, insan deneyimini araştıran kurgusal bir anlatı sunarak sinema verite tarzına duygusal derinlik ve karmaşıklık katabilir. Romantik dram, izleyicinin karakterleri ve onların mücadelelerini anlayabileceği ve onlarla empati kurabileceği bir mercek sağlayabilirken, sinema verite tarzı bu deneyimlerin özgünlüğünü ve duygusal etkisini artırabilir. Genel olarak, romantik dram öyküyü sinema verite tekniklerini kullanarak aktarmak, gerçeklik ile kurgu arasındaki çizgiyi bulanıklaştıran ve insan ilişkilerinin karmaşıklığına dair yeni bir bakış açısı sunan benzersiz ve çekici bir sinema deneyimi yaratabilir.
Özet (Çeviri)
“Cinéma vérité”is a style of documentary filmmaking that originated in France in the 1960s. The term“Cinema Vérité”means“real cinema”or“real film”and emphasizes the capture of the resulting reality without the intervention of the filmmaker. Using this documentary style, filmmakers try to capture real-life situations and events as they happen, without staging or scripting. To create a sense of intimacy and intimacy, they often use hand-held cameras and avoid traditional documentary techniques such as voice-over narration or interviews with experts. Romantic storytelling in the cinema has been the foundation of the film industry for decades. Whether it's a classic tale of hapless lovers or a modern love story, romantic movies have the effect of evoking strong emotions and leaving audiences breathless. One of the most important aspects of a successful romantic movie is the chemistry between the lead actors. The fact that the two actors have a natural chemistry makes the love story more realistic and believable. The audience can feel the attraction and tension between the characters, which draws them into the story and keeps them invested in the outcome. In general, romantic storytelling in cinema is about creating an emotional bond between the characters and the audience. Thus, it is essential to make the audience believe in the power of love and leave them a sense of hope and possibility. Combining cinema verite and romantic drama can create an interesting and unique cinematic experience for the audience. Cinema verite is a style of documentary filmmaking that emphasizes realism and originality, while romantic drama typically includes a fictional narrative that explores the emotions and relationships between characters. On the other hand, romantic drama can add emotional depth and complexity to the genre of cinema verite by presenting a fictional narrative that explores the human experience. Romantic drama can provide a lens through which the audience can understand and empathize with the characters and their struggles, while the genre of cinematic verity can enhance the authenticity and emotional impact of these experiences. Overall, conveying the romantic drama story using cinema verite techniques can create a unique and compelling cinematic experience that blurs the line between reality and fiction and offers a new perspective on the complexity of human relationships.