İkili açılabilirlik ve ilgili kavramlar
Bidevelopment and related concepts
  1. Tez No: 47123
  2. Yazar: AHMET IRKAD
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LAWRENCE BROWN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
IV ÖZET Giriş bölümünde açılabilirlik kavramının ortaya çıkış sebebine ve ardından Kelly (1963) tarafından verilen iki topolojili uzay kavramına değinilmiştir. Ayrıca, p-q metriklenebilme problemi ile ilgili olarak ortaya çıkan ve Brown (1982) tarafından verilen ikili açılabilirlik kavramından bahsedilmiştir. Bran denburg (1979) tarafından açılabilir uzaylar kullanılarak verilen D-tamamen regülerlik kavramının gelişimi yine bu bölümde anlatılmıştır. F^-küme (Gj-künıe) çifti, ikişer F".-aile (Gj-aile) ve iki topolojili uzaylarla ilgili bazı temel tanımlar ikinci bölümde verilmiştir, ikişer D-tamamen regüler uzayların, ikili Gj-taban ve ikili F^-taban kavramları ile karakterize edilmesinde rol oynayan, ikili halka ve ikili cebir kavramları bu bölümde tanımlanmıştır. Ayrıca, ikili açılabilir uzayların bazı özelliklerineden de bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde Frith (1987) 'in quasi-yakmlik kavramından yararlanarak, Bran denburg (1979) 'un konuyla ilgili olarak verdiği tanımların iki topolojili uzaylara genelleştirmeleri yapılmıştır. İki topolojili uzaylar için çekirdek-normallik, D- çekirdek-normallik, para-quasi-düzgünlük kavramları verilmiş ve ikili açılabilir uzayların bunlarla ilgili olan bir karakterizasyonundan bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde bazı yeni ikişer regülerlik aksiyomları verilmiştir, ikişer D- tamamen regüler uzaylar tanımlanmış ve bu uzay sınıfının quasi-yakmhk uzay ları ile ilişkisi ortaya konmuştur. Sonlu ikili.D-normallik ve ikişer jD-regülerlik kavramları da bu bölümde yer almaktadır. Bu uzaylarla ilgili karakterizasy- onlar verildikten sonra, bu kavramların diğer uzay sınıfları ile olan ilişkileri incelenmiştir. Son olarak beşinci bölümde Pareek, Brandenburg ve Al-Nashef'in çalışmaları esas alınarak oluşturulan ikişer D-parakompaktlık kavramı tanımı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis consists of five chapters. The first chapter begins by mentioning the reasons underlying the introduction of the concept of development in topology. This is followed by some comments on the notion of bitopology introduced by Kelly (1963) and on the notion of bidevelopment in bitopological spaces introduced by Brown (1982) in the context of the bitopological p-ç-metrization problem. This chapter ends with a description of how Brandenburg (1979) used the class of developable spaces to define the topological notion of Z)-complete regularity and sets out the general aim of the thesis, which is to define and study bitopological analogues of these and related concepts. Several basic bitopological conceps which will be needed in later chapters are defined in Chapter 2. These include the notions of Ft,, Gs set pairs and pairwise F-regular spaces are also defined and studied in this chapter. Several characterizations are given for these classes of bitopological space and their relationships with each other and with other classes of space are studied. Finally, in Chapter 5, pairwise.D-paracompact bitopological spaces are defined and studied. Here several results of Pareek, Brandenburg and Al-Nashef are generalized to the bitopological case.