Mantık ve programlamada belirtisiz kümeler
Fuzzy sets in logic and programming
- Tez No: 47122
- Danışmanlar: DOÇ.DR. LAWRENCE M. BROWN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
IV ÖZET Mantıkla programlamaya aday olan belirtisiz mantığın kuruluşu ile ilgili farklı teoriler araştırılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda, bu konuda yapılan çalış maların daha çok iki teori etrafında toplandığı görülmüştür. Birincisi, belirtisiz mantığa çok değerli mantığın gelişmesi olarak bakmak, ikincisi ise, mantıksal bağlaçları t-norm ve t-konorm diye sınıflandırarak, bunların üzerinde bir yapı kurmaya yöneliktir. Çalışmamızda bu teorileri ayrı ayrı inceleyip, sonuçta, bunlar içerisinde bilgisa yara yönelik sonuç çıkarma kuralları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Several different theories have been investigated in relation to the foundation of a theory of fuzzy logic, which promises to be an important element in logic programming. Our studies show that work in this field tend to be concentrated around two different theories. The first is to view fuzzy logic as an extension of multi-valued logic, and the second seems to establish a system based on an interpretation of logical connectives in terms of t-norms and t-conorms. In this work both of these theories have been studied with a view to extracting from them rules of deduction which can be used in computer oriented applications.