Çocuklara besin tüketme alışkanlığı kazandırma üzerine deneysel bir çalışma (Sebze tüketimi)
An experimental study on getting children to adopt food consumption habits (Vegetable consumption)
  1. Tez No: 471262
  2. Yazar: EZGİ CANAN ÜZGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Eğitim ve Öğretim, Nutrition and Dietetics, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırmanın amacı okul öncesi dönemde verilen sebze tüketimi eğitim programının 60-72 aylık çocukların sebzeleri tanıma, tüketme ve severek tüketme durumlarına etkisini incelemektir. Öntest - sontest kontrol gruplu deneme modeli kullanılarak yürütülen araştırmanın çalışma grubu Konya ili Hüyük ilçesi Mevlana İlkokulu anasınıfına devam eden 40 çocuk (deneme grubu) ve aynı ilçede Yunus Emre Ortaokulu anasınıfına devam eden 40 çocuk (kontrol grubu) olmak üzere 80 çocuktan oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, 60-72 aylık çocukların sebzeleri tanıma, tüketme ve severek tüketme durumu belirlemek amacıyla hazırlanan anket formu ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of vegetable consumption instruction on 60 to 72-month old children's ability to identify vegetables, on their habits of vegetable consumption and of consuming them with pleasure. The study group of the study, which was carried out with pretest-posttest research design with a control group, is composed of 40 children (the treatment group), who attend nursery class at Mevlana Primary school in Hüyük county of Konya province and 40 children (the control group) attending the nursery class of Yunus Emre Ortaokulu in the same county. Data for the study was obtained using a questionnaire form developed to determine children's ability to identify vegetables, their habit of consuming them and consuming them with pleasure.