Yerel televizyonlarda yayınlanan reklamların marka tutumu oluşturmadaki etkisi
The impact of local television advertisements on creating brand attitudes
- Tez No: 471264
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Reklamcılık, İşletme, Radio and Television, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Yerel televizyon reklamlarının tüketicide marka tutumu oluşturmadaki etkisinin araştırıldığı bu çalışma, günümüzdeki televizyonların en büyük gelir kaynağı olan reklamın yerel düzeyde amacına ne kadar ulaştığı ve hedef kitlenin alım tutumunu ne derece etkilediğini ortaya çıkarmak amacıyla hazırlanmıştır. Bu çalışma literatür taraması ve uygulama olmak üzere iki ana bölümde hazırlanmıştır. Literatür taraması bölümünde marka, tüketim, reklam, yerel medya ve yerel reklam başlıkları detaylı şekilde araştırılmıştır. Uygulama bölümünde ise iki yüz kişi ile satın alma davranışlarını etkileyen faktörler, tüketicilerin televizyon ve televizyon reklamı izleme alışkanlıkları, ürün tercih etme davranışları, yerel televizyon ve yerel reklam izleme oranları ile yerel reklamların tüketicilerde marka tutumu oluşturmadaki etkisi demografik niteliklerini ve tüketim bilincini ortaya çıkaracak anket yapılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda gerçekleştirilen analizlerde katılımcıların yerel televizyon izleme oranı düşük çıkmıştır. Araştırmada dikkat çeken sonuç yerel televizyon reklamı izleme süreleri oldukça düşük olmasına rağmen, tüketicilerde etki yaratma oranı yüksektir. Yerel TV'lerin program içerikleri ve reklam süreleri yeterli görülmekte, reklamlar ulusal markaları tercih etmede dahi etki yaratmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Marka, Tüketim, Reklam, Televizyon Reklamları, Yerel Televizyon Reklamları
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research is focused on the effect of local television commercials in creating consumer attitudes on brands and this study is prepared to reveal that how much advertising which is the biggest source of revenue for today's televisions are succeed at the local level and how much the targeted audience are influenced on the buying attitude. This study was prepared in two main sections as literature review and practice. In the literature review section, brand, consumption, advertising, local media and local advertising were explored in detail. In the practice section, a survey was conducted with two hundred people to reveal consumer demographics and consumption awareness of factors affecting buying behaviors, consumers' watching television and television advertising habits, product preference behaviors, local television and local advertisement rates, and brand advertisements. In the analysis performed on the obtained data, emerged result is that attendances rate for local television was low. The remarkable result in this research is that although the local television commercials have a very low rating period, they have a high impact on consumers. Program content of local TVs and duration of commercials are considered sufficient, and advertisements have an impact on even preferring national brands. KEY WORDS: Brand, Consumption, Advertising, Television Advertisements, Local Television Advertisements