Akut hepatit a geçirmiş 4-13 yaş grubu çocuklarda hev seroprevalansı ve sosyal faktörlerle ilişkisi
Hepatitis e seroprevalence of recovered hepatitis a patients aged between 4-13 and correlations with the social factors
- Tez No: 471319
- Danışmanlar: UZMAN YEŞİM FEHİME ACAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Hepatit A dünyada ve Türkiye'de yaygındır. Hepatit E ise çeşitli bölgelere göre farklı bir dağılım göstermektedir. Bu çalışmada hepatit A geçirenlerde hepatit E virüs seroprevalansı amaçlanmıştır. 4 yaş-13 yaş arası çalışma grubunda yaş ortalaması 9,77±2,68, kız sayısı 44, erkek sayısı 46 olmak üzere 90 hasta vardı. Yaş ve cins olarak eşleştirilmiş 90 kontrol grubu yaş ortalaması 9,36±2,58, kız sayısı 42, erkek sayısı 48 olarak bulundu. Vakalardan serum örnekleri alınarak mikro elisa yöntemiyle anti-HAV IgG ve anti-HEV IgG bakıldı. Cinsiyet ve yaş prevalansta belirgin bir rol oynamamaktaydı. Çalışma grubu hepatit A geçirmiş olduğundan anti-HAV IgG'leri %100 bulundu, anti-HEV IgG'leri ise %5,6 olarak tespit edildi. Kontrol grubunda anti-HAV IgG %22,2, anti-HEV IgG %2,2 olarak saptandı. Prevalansda içme ve kullanma suyu kaynağı, sarılık kaynağı, anne-baba eğitim düzeyi, ev cinsi, hane halkı sayısı, diş çekimi, operasyon ve transfüzyonun belirgin rol oynamadığı görüldü. Bulunan değerler Türkiye'deki sonuçlarla uyumlu bulundu. HAV ve HEV benzer bulaş yollarına sahip oldukları halde, HEV IgG'nin 1-4 yılda negatifleşmesi, ev içi geçişin daha az olması ve diğer sebeplerden dolayı HEV, çok düşük prevalans göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Hepatitis A is a frequently detected infection worldwide whereas Hepatitis E distribution varies between the regions. In the present study, we aimed to find the seroprevalence of Hepatitis E virus within a group of Hepatitis A patients. Study group consisted of 44 girls and 46 boys, total number of 90 patients, aged between 4 and 13 years. Mean age of the study group was 9,77±2,68. Control group involved 90 patients, 42 girls and 48 boys. Ages of the groups were similar and mean age of the control group was 9,36±2,58. Serum samples from both groups were evaluated by micro-ELISA for Anti-HAV IgG and anti-HEV IgG. Age and gender didn't play any role in the prevalence. As the study group consisted of recovered Hepatitis A patients, serum anti-HAV IgG were found as 100% whereas Anti-HEV IgG levels were detected as 5,6%. In the control group, anti-HAV IgG and anti-HEV IgG were detected as 22,2 and 2,2 percent respectively. Drinking water source, jaundice, parent education, living environment and number of residents, dentistry procedures, previous operations and previous transfusions were found unrelated to the prevalence. These results correlated with previous studies conducted in Turkey. Even though hepatitis A and E are transmitted by the same route, negativity of HEV-IgG within 1 to 4 years and low occurence of home transmissions might be the reasons of the low prevalence of Hepatitis E.