Yargı bağımsızlığı ilkesi ışığında hakimin disiplin rejimi
Judge's disciplinary regime in consideration of judicial independence principle
  1. Tez No: 471320
  2. Yazar: FATMA BETÜL YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Hukuk Devleti kavramının en genel tanımı“hukukun üstünlüğünün kabul edildiği, hukuk kurallarının, o kuralları koyanlar da dahil olmak üzere her türlü kişi, kurum ve kuruluşu bağladığı yönetim biçimi”olarak yapılabilir. 1982 Anayasası'nın 2. maddesinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olduğu düzenlenmiştir. Ancak bir kuralın anayasa metninde yer almış olması salt bu özelliği ile o kuralın geçerlilik kazandığı anlamına gelmemektedir. Aynı zamanda o kurala hayat verecek bazı niteliklere sahip olmalıdır. Dolayısıyla bir devletin, hukuk devleti kimliği kazanabilmesi için de anayasada düzenlenmiş olması yanında bir takım özellikler ve ilkeleri bünyesinde barındırması gerekmektedir. Bu noktada, yargı bağımsızlığı ilkesinin, hukuk devletinin olmazsa olmaz koşullarından biri olduğunu vurgulamak gerekmektedir. Anayasamızın 9. maddesinde, yargı yetkisinin Türk Milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılacağı hükme bağlanmış, 138. maddesinde ise mahkemelerin bağımsızlığı hüküm altına alınmıştır. Söz konusu maddede hakimlerin görevlerinde bağımsız oldukları ve Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre hüküm verecekleri düzenlendikten sonra hiçbir makam, kişi vb. tarafından mahkemelere emir ve talimat verilemeyeceği, yasama, yürütme ve idare organlarının mahkeme kararlarına aynen ve geciktirmeksizin uymak zorunda olduğu hükme bağlanmıştır. Yargı bağımsızlığının korunması için hakimlerin sahip olduğu teminatlar karşısında, ölçülü bir denetim mekanizması ile bu teminatların sınırsızlığa ulaşması engellenerek, makul bir denge sağlanmalıdır. Böylece, hakimin hukuki, cezai ve disiplin sorumluluğu düzenlenerek, yargı bağımsızlığı ile korunmak istenen unsurun hakim ya da mahkeme değil bizzat toplumun kendisi olduğu da vurgulanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
The most general definition of the notion of constitutional state can be given as“ it is a system of government in which the superiority of law is accepted and legal principles are for all people even for the ones who lay down the rules”. In second provision of 1982 Turkish Constitution, the republic of Turkey is arranged as a democratic, secular and social constitutional state. But being in constitution text does not mean that this provision gains validity. At the same time, it should have some qualities to vitalize itself. Hence, to be a constitutional state, in addition to be arranged in constitution, the state should carry some properties and principles. At that point, it should be emphasized that one of the sine qua non requirement for being a constitutional state is the independency of jurisdiction. In provision 9 of our constitution, it is decreed that adjudicatory power is used by independent courts , on the behalf of the Turkish nation. In provision 138, independence of the courts is adjudicated. In this provision, it is also arranged that judges are independent in their works and by being adequate with constitution, statute and law, they reach a verdict according to their decisions of conscience. Any order and directive cannot be given to judges by some authority and someone. Legislative, executive and governance authorities should obey the verdicts of the courts without any delay. To protect the independency of the jurisdiction, assurances of the judges should be pretended from being unbounded by careful control mechanism and judicious balance should be provided. In this way, by arranging the judges' legal, penal and discipline responsibilites, it should be emphasized that it is the community that should be protected by the independency of the jurisdiction not the judges and courts.