Isparta dağ komando okulu ve egitim merkezi komutanlığına 2006 yılında askerliğe alınmak üzere katılan yedek subay adayı ve acemi erbaş erlerde hepatit b seroprevalansı
Hepatitis b seroprevalance in the novice soldiers and reserved officer candidates for the military service that join to isparta commando school and education center in 2006
- Tez No: 195040
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERSİN USKUN, Y.DOÇ.DR. F. ZEYNEP AKÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bütün dünyada yaygın olarak görülen hepatit B'ye baglı akut hepatitin ortalama % 5'inin kroniklestigi ve bunların önemli bir bölümünün siroza dönüstügü; sirozlu olgularda da hepatosellüler kanser(HCC) gelisme riskinin oldukça yüksek oldugu bilinen bir gerçektir. Bu yüzden önemli bir saglık sorunu olan HBV ile mücadelede basarılı olmak için erken tanısı önemlidir. Bu arastırma, Isparta ilinde bulunan Dag Komando Okulu ve Egitim Merkezi Komutanlıgına askerlige alınmak üzere katılan yedek subay adayı ile acemi erbas ve erlerde HBsAg seroprevalansı ile HBV bulasma açısından risk faktörlerini belirlemek ve risk faktörleri ile seroprevalans arasındaki iliskiyi incelemek amacıyla gerçeklestirildi. 2006 yılında gerçeklestirilen arastırmaya 8589 yedek subay adayı ile acemi erbas ve er katıldı. Bilgilendirme sonrasında arastırmaya katılmayı kabul eden bireylerden, yazılı izin alındıktan sonra, kan alımları sırasında, sosyodemografik özellikleri ve Hepaptit B bulası ile ilgili risk faktörlerini belirlemek üzere hazırlanan anket uygulanarak veriler toplandı. hepatit B seroprevalansını belirlemek üzere anket uygulanan tüm bireylerden, 5 ml kan alınarak, 4000 rpm'de 5 dk. santrifüjleme islemiyle serumları ayrıldıktan sonra, mikro-ELSA yöntemle Alpha Prima-SFR marka Elisa cihazında, Clinotech Diagnostics marka kitler kullanılarak HBsAg çalısıldı. 8589 kisiyi kapsayan arastırmada, bireylerin yası ortalama 20.5±1.1, evde yasayan kisi sayısı ortalama 5.8 ± 2.6 ve gelirleri 747.4±731.4 YTL idi. Arastırma grubunun % 20.7'si ç Anadolu Bölgesinde, % 18.7'si Marmara Bölgesinde, % 45.2'si ilçe merkezinde yasamaktaydı. Bireylerin % 94.5i bekardı, % 36.4'ü ortaokul, % 29.9'u lise mezunuydu, % 63.2'si gelirlerinin orta düzeyde oldugunu ifade etmislerdi. Çalısmamızda HBsAg seropozitifligi % 2.8 olarak tespit edildi. Yasadıkları bölgeler incelendiginde, Güneydogu Anadolu Bölgesinde HBsAg pozitifligi % 5.0 ile diger bölgelerden yüksek tespit edildi ve aralarındaki anlamlı farklılık oldugu belirlendi(X²:27.345,p:0.017). HBsAg pozitif olanlarda negatif olanlara göre gelir ortalaması yüksekti (p:0.011). Hepatit B hastası, tasıyıcısı ya da kuskulu birinin vücut sıvılarıyla teması olanlarda (% 5.8), olmayanlara göre (% 2.8) (X²:5.688,p:0.000); evinde hepatit B tasıyıcısı olanlarda (% 12.7), olmayanlara göre (% 2.6) (X²:68.468,p:0.000), çevresinde (komsu-arkadas-akraba-is-okul vb) hepatit B hastalıgı geçirmekte olan /geçirmis/tasıyıcı kisiler bulunanlarda (% 5.7), bulunmayanlara göre (% 2.6) (X²:21.250,p:0.000); annesinde hepatit B hastalıgı ya da tasıyıcılıgı olanlarda (% 14.6), olmayanlara göre (% 2.8) (X²:20.883,p:0.000); bir hastalıkları oldugunu ifade edenlerde (% 3.8), hastalıgı olmayanlara göre (% 2.7) (X²:4.334,p:0.047) HBsAg pozitifliginin daha sık oldugu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Hepatitis B is a widespread infection in worldwide and it is estimated that 5% of acute hepatitis cases convert into chronic form and the risk of development hepatocellular cancer (HCC) is very high for the vast majority of the chronic cases. Thus, early diagnosis plays an important role in prevention and successful management of Hepatitis B infection. This research was carried out between reserved officer candidates and novice soldiers who are fulfilling their military service in Isparta Commando School and Education Center in 2006 and the aim of the study was to define the HBsAg seroprevalance and risk factors for hepatitis B infection. 8589 reserved officer candidates and novice soldiers were included in our study. After having the informed consents of the patients, a questionnaire which was designed to estimate sociodemographic properties of the patients and define the risk factors for Hepatitis B infection was applied to all of the patients during blood sample collection. Following sampling, 5 ml of venous blood sample is centrifuged in 4000 rpm for 5 minutes in order to separate the serum. Serum samples are loaded to Alpha Prima-SFRI Clinotech Diagnostics micro-ELISA instrument for the measurement of HBsAg. For our study population, mean age was 20.5±1.1. Mean number of people who live in a house was 5,8±2,6 and mean income was 747,4±731,4 YTL. 63,2% of the population have declared that they have medium income. The percentage of people who live in Internal Anatolia Region and Marmara Region was 20,7% and 18,7%, respectively. 45,2% of the study population were living in town center. 94,5% were single. The percentages of people who graduated from middle school and high school were 36,4% and 29,9%, respectively. HBsAg seropositivity in our study population was %2.8. According to regions, HBsAg positivity was the highest with %5 and the difference was statistically significant (X²:27.345,p:0.017). Mean income was high in hepatitis B positive patients when compared to hepatitis B negative ones. when compared to normal people, Hepatitis B infection was much more common in HBV carriers, HBV patients and the person with suspected relationships (%5.8 vs %2.8, X²: 5.688, p: 0.0000), in people with a HBV carrier living in the house (%12,7 vs %2,6, X²: 68.468, p:0.000), in people who have HBV carriers in their environment (%5.7 vs %2.6, X²:21.250,p:0.000,), in people whose mother is a HBV carrier (%14.6 vs %2.8, X2:20.883, p:0.000) and, in people who mentioned an additional health problem (%3.8 vs %2.7, X2:4.334, p:0.047).