Acil servise başvuran hastaların yakınlarının yaşadıkları kaygının, memnuniyetleri üzerine olan etkisinin belirlenmesi
Pati̇ent aplly to emergency care determi̇ni̇ng the effect of anxi̇ety on the i̇ndi̇vi̇duals sati̇sfacti̇on whom accompany to the
  1. Tez No: 471346
  2. Yazar: DENİZ AKDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEBAHAT ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Acil servisler tüm gün boyunca sağlık hizmeti veren, acil durumdaki hastaların müdahalesinin seri bir şekilde yapıldığı, hastaya tıbbi hizmetlerin verildiği birimler olarak kabul edilmektedir. Dünyada da hizmetin kesintisiz olarak sunulduğu hastanelerin toplumla ilişkisinin en fazla olduğu bölüm acil birimlerdir. Amaç Bu çalışmanın amacı acil serviste hastalara eşlik eden bireylerin yaşadıkları kaygının memnuniyetleri üzerine olan etkisinin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem Bu çalışmada 1 Ekim 2016- 1 Ocak 2017 tarihleri arasında Van da bir üniversite hastanesi ve bir eğitim ve araştırma hastanesi acil servisinde tedavi gören hastaların 18 yaş üzerindeki yakınları çalışma evrenini oluşturdu. Veriler Spielberg durumluluk kaygı ölçeği ve bilgi formu ile toplandı. Bulgular Yapılan araştırmada 205 hasta yakını çalışmaya alındı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction Emergency services are considered as units providing health services all day long and place where the intervention of emergency patients is done quickly, accepting as units where medical services are provided to the patients. Also in the world, emergency services are the units with which the society is most concerned in the hospitals where the services are provided uninterruptedly. Goal The aim of this study is to determine the effect of anxiety on the individuals satisfaction whom accompany to the illness of emergency care. MaterialsandMethods In this study, relatives of patient who treated in a university hospital and an education and research hospital emergency department in Van between October 1, 2016 and January 1, 2017 were formed the study universe. Age of the patient's relative is over 18 years. The data were collected with the Spielberg state anxiety scale and information form. findings 205 patients were included in the study.