Yenidoğan yoğun bakım hemşirelerinin, mekanik ventilasyon desteğine ilişkin bilgi ve girişimlerinin incelenmesi
Investigation of knowledge and interventions concerning mechanical ventilatory support of neonatal intensive care unit nurses
- Tez No: 471347
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEHİCE EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma, yenidoğan yoğun bakım hemşirelerinin, mekanik ventilasyon desteğine ilişkin bilgi ve girişimlerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi 127 yenidoğan yoğun bakım hemşiresinden oluşmuştur. Araştırmanın verileri Hemşire Tanıtıcı Bilgi Formu ve Mekanik Ventilasyon Desteğine İlişkin Bilgi ve Girişimleri Belirleme Formu kullanılarak toplanmıştır. Veriler; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, ki-kare, fisher'in kesin, post-hoc, T testi ve One-way ANOVA analizi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to investigate knowledge and interventions concerning mechanical ventilatory support of neonatal intensive care unit nurses. Sample of the research was comprised of 127 neonatal intensive care unit nurses. Data of the research were obtained by using Descriptive Data Survey for Nurses and Determination Survey for Knowledge and Interventions Concerning Mechanical Ventilatory Support. Data were evaluated using number, percentage, mean, standard deviation, Chi-Square, Fisher's Exact Chi-Square Test, post-hoc, T test and One-way ANOVA analysis.