Bir tıp fakültesi öğrencilerinde fiziksel aktivite ve beslenme alışkanlıklarının değerlendirilmesi
Evaluation of physical activity and nutrition habits in a medical faculty students
- Tez No: 471355
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİYE PINAR AY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Türkiye'de de, gelişmiş ülkelerle benzer şekilde hastalık yüküne en fazla Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar neden olmaktadır ve bu hastalıklar sağlık risk faktörlerine etkin müdahale ile büyük oranda önlenebilmektedir. Bu çalışmanın amacı; Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleri ve mevsimsel değişimi ile sosyodemografik özellikleri ve yaşanılan mahallenin yapısal özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Kiloluluk/obezite düzeyleri ve beslenme nitelikleri ile aktivite düzeyi arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi araştırmanın ikincil amaçlarıdır. Tanımlayıcı ve analitik bileşenleri olan kesitsel tipte planlanan bu çalışma için, 2016 yılında ilk üç sınıfta kayıtlı öğrencilerden basit rastgele örneklem seçilerek 276 kişiye ulaşılmıştır. Fiziksel aktivite düzeyi Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi ile, beslenme nitelikleri Sağlıklı Beslenme İndeksi skorları ile değerlendirilmiştir. Vücut kütle indeksi için araştırmacı tarafından antropometrik ölçümler yapılmıştır. Sosyodemografik özellikler, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Çevre Modülü'nden seçilen sorular ve ilişkili olabilecek diğer bağımsız değişkenler anket yöntemiyle belirlenmiştir. Öğrencilerin inaktivite prevalansı, Şubat ayında (%25,7) Mayıs ayından (%16,7) daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, similarly to developed countries, the majority of diseases are caused by Non-Communicable Diseases and these diseases can be avoided with effective intervention to health risk factors. The aim of this study is to examine the relationship between the physical activity levels and seasonal variation of sociodemographic characteristics and the structural characteristics of the living quarters of Marmara University School of Medicine students. Assessing the relationship between weight / obesity levels and nutritional qualities and activity level is the secondary purpose of the study. For this study which is planned cross-sectional and has descriptive and analytical components, a simple random sample was selected from the students enrolled in the first three classes in 2016 to reach 276 individuals. Physical activity level was assessed by the International Physical Activity Questionnaire and nutritional qualities by the Healthy Nutrition Index scores. Anthropometric measurements were made by the researcher for body mass index. Sociodemographic characteristics, questions selected from the International Physical Activity Questionnaire Environmental Module, and other independent variables that may be related were determined by questionnaire. The prevalence of inactivity of students was higher in February (%25,7) than in May (%16,7).