Tıp fakültesi öğrencilerinde çocukluk çağı olumsuz yaşantılarının sağlıklı yaşam biçimi davranışları üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of adverse childhood experiences on health promoting lifestyle behaviors in medical students
  1. Tez No: 752561
  2. Yazar: BERİL KARA ESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY CAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaçlar: Bu çalışma ile tıp fakültesinde eğitim gören öğrencilerin çocukluk çağındaki olumsuz yaşantı maruziyetleri ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları değerlendirerek olumsuz yaşantıların ve diğer sosyodemografik özelliklerin sağlıklı davranışlar üzerine etkilerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırma kesitsel tipte düzenlenmiştir. 2021-2022 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde öğrenim gören öğrencilere sosyodemografik veriler ve çocukluk çağı olumsuz yaşantı maruziyeti sorularını içeren anket ile Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları-II ölçeği online olarak uygulanmıştır. Veriler Ocak-Mart 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırma sonucunda 307 öğrenciye ait veriler değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan öğrencilerin %54,4'ünün en az bir, %9,8'inin de dört ve üzeri olumsuz yaşantı maruziyeti olduğu görülmüştür. Duygusal ihmal en sık görülen olumsuz yaşantı kategorisidir. Öğrencilerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları-II (SYBD-II) ölçek puanı ortalaması 124,19±20,99 olarak bulunmuştur. Kişiler arası ilişkiler ve manevi gelişim en yüksek puana sahip alt ölçeklerdir. Çocukluk çağı olumsuz yaşantıları (ÇÇOY) varlığı ve dört ve üzeri ÇÇOY maruziyetinin SYBD-II ölçeği ile sağlık sorumluluğu ve kişiler arası ilişkiler alt ölçek puanlarının düşüklüğü açısından risk oluşturduğu görülmüştür. Ayrıca erkek cinsiyet düşük beslenme ve sağlık sorumluluğu, ruhsal hastalık varlığı ise düşük beslenme ve fiziksel aktivite puanı ile ilişkili bulunmuştur. Sonuç: Çocukluktaki olumsuz yaşantılar bireyin erişkin hayatındaki alışkanlıklarını negatif yönde etkilemektedir. Bu amaçla olumsuz yaşantıya maruziyet açısından çocukluktan itibaren taramalar ve gerektiğinde müdahaleler yapılması önemlidir. Toplum sağlığının iyileştirilmesi için riskli gruplar başta olmak üzere sağlık alışkanlıkları ile ilgili bilinçlendirme çalışmaları planlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aims: We aimed to determine the frequency of childhood adversity and healthy behaviorus among medical students and we evaluated the effects of childhood adversity and other sociodemographic factors on healthy lifestyle behaviours. Material and Method: The type of research is cross-sectional. An online survey that includes questions about sociodemographics and adverse chilhood experiences was conducted. Also The Health Promoting Lifestyle Profile-II (HPLP-II) scale was applied. The data were collected between January and March 2022 from medical students in an univeristy hospital. Results: It was observed that 54.4% of 307 students participating in the study had at least one childhood adversity, and 9.8% of them had four or more childhood adversites. Emotional neglect is the most common negative experience category among all. Mean score of HPLP-II scale was 124,19. Interpersonal relationships and spiritual development are the subscales with the highest scores. It has been observed that the presence of adverse childhood experiences and exposure to four or more pose a risk in terms of low HPLP-II total scale, health responsibility and interpersonal relations subscale scores. In addition, male gender and mental illness were associated with low scores of some subscales. Conclusion: Childhood adversities can affect negatively the habits of the individual. For this purpose, regarding exposure to negative experiences, it is important to carry out screening from childhood. If necessary, interventions should be applied to improve the healthy habits.