Üniversite öğrencilerinde obezite ve yaşam davranışları
Obesity and life behaviours at üniversity students
  1. Tez No: 417482
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZBAHAR ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ PEKŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş-Amaç: Günümüzde tüm dünyada genç nüfus hızla artmaktadır. Toplumların gelişmişlik düzeyleri artmakta olan bu genç nüfusun eğitimli, sağlıklı ve ekonomik olarak üretken olmasıyla yakından ilişkilidir. Bir toplumda üniversite gençliği toplumun sosyokültürel yapısının en dinamik unsuru olup, üniversite öğrencilerinin sağlık alanındaki tutum ve davranışları bireysel olarak kendisini, gelecekteki yaşamında ailesini ve tüm toplumu etkileyecektir. Son yıllarda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde, her yaş grubunda görülme Prevalansı hızla artan obezite üniversite öğrencilerinin önemli sağlık sorunlarından birisidir. Bu çalışma ile Samsun ili üniversite öğrencilerinde obezite Prevalansının saptanması ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Kesitsel tipteki araştırma Samsun'da Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve Canik Başarı Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrencilerde yapılmıştır. Çalışma grubunu üniversite ve fakültelerde öğrenci sayılarına göre ağırlıklandırılarak, tabakalı rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen 1780 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri 01.03.2015-01.12.2015 tarihleri arasında ders sonlarında öğrencilere dağıtılan ve araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik özelliklere, boy uzunluğu, vücut ağırlığı değerlerine, beslenme alışkanlıklarına ve sağlıkla ilgili bazı özelliklerine yönelik sorulardan oluşan anket formu ile Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği (SYBDÖ) uygulanması ile elde edilmiştir. İstatistiksel analizlerde Eğimde Ki Kare, Mann Whitney U Testi ve Kruskall Wallis Varyans Analizi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma grubunda obezite prevalansı, erkek öğrencilerde %16,2, kızlarda %6,3, toplamda %11,2 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: At the present days, young population is rapidly increasing all over the world. Development levels of communities are increasing and this situation is relevant with productivity of young population. In a community, university youth is the most dynamic factor of communities' sociocultural system. Attitudes and behaviors of universitiy students on healthcare field will affect his/her family and whole society in the future. Recently, obesity –whose rate is rapidly increasing- has been one of the most important problems in developed and developing countries. This study is aiming to determine the rate of obesity and to evaluate healthy life forms among the students who study in the city of Samsun. Matherial-Methods: This cross-sectional study was made on the students in the Samsun Ondokuz Mayıs University and Canik Başarı University. It is composed of 1780 students which are selected by using the method of bedded random sampling. Datas of the study had been collected between the dates of 01.03.2015-01.12.2015 with surveys, distributed at the end of the lessons. Students are given surveys which are prepared by researcher. This surveys are composed of some questions which are about sociodemographic features, height and weight levels, feding habits and some medical features. Students are also carried out Healthy Lifestyle Behaviour Scale. Statistical analyses were made by using Kruskall Wallis Varyans Analysis and Ki Kare and Mann Whitney U test. Results: In the investigation group, obesity prevalance is detected as %11,2 (Male: %16,2- Female: %6,3). Among the male students – except the ones who study in Health Unit Faculty -, obesity prevalance was detected high.