Myelomeningoselde nöral plakod ve sinir köklerinin direkt stimülasyonu ile nöral tüp rekonstrüksiyon etkinliğinin değerlendirilmesi
The evaluation of neural tube reconstruction via direct stimulation of neural placode and nerve roots in newborns with myelomeningocele
  1. Tez No: 645770
  2. Yazar: MEHMET CAN EZGÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KADRİ DANEYEMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: İntraoperatif elektrofizyolojik testler spinal cerrahide giderek artan oranda kullanılmaktadır ancak myelomeningosel cerrahisinde kullanımı halen yaygın değildir. Ayrıca nöral plakodun ve plakoddan çıkan sinirlerin fonksiyonelliği halen tartışmalıdır. Bu çalışmanın amacı, myelomeningoselli yenidoğanlarda nöral plakod ve sinir kökü stimülasyonu kullanarak nöral plakod rekonstrüksiyonun fonksiyonelliği ve etkinliğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Torakolomber ve lumbosakral myelomeningosel nedeniyle 8 yenidoğan opere edildi. Tüm olgular intraoperatif nöromonitorizasyon kullanılarak free-running elektromyografi ile takip edildi ve nöral plakod, lomber ve sakral sinir kökleri ile proksimal spinal kord uyarımı olguların tamamına uygulandı. Uyarı alanları, uyarı şiddetleri ve distal yanıtların amplitüd ve latansları kayıt edildi. Bulgular: Beş hastada torakolomber ve üç hastada lumbosakral myelomeningosel mevcuttu. İki hastanın alt ekstremitelerinde hiç spontan hareket yokken, diğerlerinde hareket saptandı. Bir hastada, ameliyat esnasında yapılan sinir uyarımı sonucunda alt ekstremitelerden yanıt alınamadı. Sinir köklerinin uyarımı sonucu alınan yanıtlar, nöral plakod uyarımına göre daha güçlüydü. Sonuç: Açıkça görülüyor ki, nöral plakod ve nöral plakoddan köken alan sinir kökleri çoğunlukla fonksiyoneldir ve ameliyat esnasında korunmaları gerekir. Daha iyi nörolojik sonuç elde etmek için myelomeningosel cerrahisinde intraoperatif nöromonitorizasyon ve direkt stimülasyon kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: Spinal surgery is the main area where intraoperative electrophysiological studies are increasingly used. However, its use in myelomeningocele surgery is still not widespread. This study aims to evaluate the efficacy of neural tube reconstruction via neural placode and nerve root stimulations in newborns with myelomeningocele. Material and Methods: We operated 8 babies for myelomeningocele. In all cases, we performed intraoperative neuromonitoring, including free-running electromyography and stimulation of proximal spinal cord, neural placode, lumbar, and sacral nerve roots. We recorded stimulation sites and intensities, and distal response's amplitudes and latencies. Results: The locations of the myelomeningocele are thoracolumbar region in five patients, and lumbosacral region in three. Two patients were paraplegic while the other had some movements. We could not obtain any response from the lower extremities only in one patient. Responses from the nerve root stimulations were more robust and significant than the placode stimulations. Conclusion: Neural placode and nerve roots exiting the placode are functional, and must be protected while performing surgical treatment. Intraoperative neuromonitoring and direct stimulation are the main steps of the myelomeningocele repair for good clinical outcome.