Non-nötropenik yoğun bakım kandidemilerinde ortalama trombosit hacmi ve trombosit değerlerinin mortalite/morbidite takibinde yeri
- Tez No: 471378
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN OCAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yoğun bakımda gelişen kan dolaşımı enfeksiyonları arasında kandidemiler, ilk beş sırada görülmektedir. Kandideminin kesin tanısı kan kültürlerinde kandida üremesi ile konulmaktadır. Kandidalar kan kültürlerinde uzun sürede üremektedir ve bu nedenle kandidemi tanısında gecikme mortalitede artışa neden olmaktadır. Kandidemi tanısında ve takibinde beta-d-glukan vb. testler de kullanılmaktadır ancak henüz bu tür testler her merkezde yaygın olarak kullanılamamaktadır. Günümüzde trombositlerin yalnızca hemostatik değil enflamatuar sürece de olan katkısı bilinmekte ve farklı hastalıklarla olan ilişkileri de araştırılmaktadır. Trombositlerin kandidemi ile olan ilişkisine dair çalışmalar ise yetersizdir. Kandidemi tanısı ve takibi için beta-d-glukan gibi testlere ulaşılamayan merkezlerde, trombosit ve MPV ölçümü gibi ucuz ve ulaşılabilir testlerden yardım alınması hekimler için kolaylık sağlayabilmektedir. Yoğun bakımda kandidemi gelişen hastalarla ilgili yaptığımız çalışmada; trombosit ve MPV seri ölçümlerinin, yaşayan ve exitus olan hasta gruplarının takibinde kan kültürlerinin alındığı gün ve takiplerindeki 3. ve 7. günde aralarında farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Bu farklılıklar trombosit sayılarında ilerleyen günlerde düşüklük ve ortalama trombosit hacminde yükseklik şeklinde ortaya çıkmıştır. Yapılan istatistikler sonucunda bu farklılıkların mortalite takibinde anlamlı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Candidemia is the fifth blood circulation infection that developed in the intensive care units. Candidaemia is definitely diagnosed by growth of Candida spp. in blood cultures.Candida spp.growths slowly in blood cultures and therefore, the delay in the diagnosis of candidiasis leads to an increase in mortality. Beta-D-glucan and many other tests can be used to diagnose and follow up patients with candidiasis, but such tests are not yet widely available in all centers. Today, it is known that the contributions of platelets are not only hemostatic but the inflammatory process. Platelets' relationships with different diseases are being investigated. Studies on the relationship between platelets and candidiasis are inadequate. In centers where the tests such as beta-d-glucan are not available for candidiasis, providing help from cheap and accessible tests, such as platelet and MPV measurements can be more convenient for physicians to diagnose and follow-up.In our study of patients who developed candidiasis in intensive care unit; platelet and MPV serial comparative measurements of the patients between the groups of living and exitus, were found differences during the first day of suspected infection, 3rd and 7th days. These differences occurred as a decrease on platelet counts and as an increase in mean platelet volume in the late days. As a result of these study, these differences were found to be statistically significant about mortality.